Ámbra helyett balzsamfenyő-kivonat!

Kanadai tudósok kutatásának eredményeként, rövidesen balzsamfenyő-kivonat válthatja ki a luxusparfümök gyártásában a bálnák belében keletkező ámbrát.
Fotó: fitoland.hu
Az ámbráscetek által a bélfal védelmére kiválasztott szürke, néha feketés, viaszos állagú illatos ámbra évszázadok óta a parfümgyártás alapanyaga, mivel megakadályozza az illatok felbomlását.
Amikor a bálna kiöklendezi az ámbrát, az reakcióba lép a sós tengervízzel, megszilárdul és lerakódik a partokon. Moby Dick című klasszikus művében Herman Melville aprólékosan leírja, hogyan gyűjtik be az ámbrát az óceán partján.
A tudósok régóta keresik e ritka, drága alapanyag (kilója 10 ezer dollár, azaz több mint 2 millió forint) ipari anyaggal történő kiváltását, annál is inkább, mert sokszor az ámbra a bálnavadászat egyik fő indoka – mondta el Joerg Bohlmann, a vancouveri Brit Columbia-i Egyetem tanára.
A kutató szerint a fenyőkben, illetve a zsályalevélben található cisz-abienol nevű molekula helyettesítheti az ámbrát a parfümgyártásban, mert szintén képes az illatok konzerválására. A molekula kiválasztása azonban továbbra is igen nehéz és költséges.
„Most fedeztünk fel viszont egy balzsamfenyőgént, amely még alkalmasabb az ilyen tulajdonságú növény előállítására, és ezzel olcsóbbá és hatékonyabbá válhat a gyártás” – mondta Joerg Bohlmann, aki kollégájával, Philippe Zerbe-bel a napokban tette közzé tanulmányát a Journal of Biological Chemistry című szakfolyóiratban.
Bohlmann szerint lehetséges a cisz-abienol ipari méretű gyártása, és így az ámbra kiváltható lesz a parfümgyártásban.
„Ha megkérdezik az embereket, mivel illatosítanák magukat szívesebben, bálnahányadékkal vagy fenyőgyantával, nyilván nem az első megoldást választanák” – tréfálkozott a kutató.
A Brit Columbia-i Egyetem engedélyezni fogja egy biotechológiai vállalatnak a felfedezés kereskedelmi célú hasznosítását.
Forrás: MTI