Világszínvonalú kutatási adatközpont Budapesten
Az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpontban valósul meg a világ egyik legmodernebb, Európa legnagyobb adatátviteli kapacitással rendelkező informatikai rendszere.
Fotó: MTA
Az ultraszélessávú hálózatot használó adatfeldolgozó centrum, az informatikai infrastruktúra mind a fizikai biztonságot, mind pedig az üzembiztonságot tekintve az európai IT-rendszerek élvonalába tartozik. Az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont (MTA WIGNER FK) – a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium támogatásával – sikeresen pályázott az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) nemzetközi tenderén. A 30 pályázó közül a WIGNER FK nyerte el a megbízást arra, hogy otthont adjon a CERN kihelyezett Tier-0 infrastruktúrájának.
A CERN@WIGNER névre keresztelt projekt keretében 2012 végéig épül meg Budapesten a világszínvonalú WIGNER Adatközpont, amely kulcsszerepet tölt be a Nagy Hadronütköztető (LHC) adatainak feldolgozásában, többek között az ALICE, a CMS és a TOTEM kísérletekben. A CERN által felhalmozott és elemzésre váró kutatási adatok nagy részét a világon elsőként és egyedüliként a nagy biztonságú WIGNER Adatközpontba továbbítják a svájci központból.
A beruházása során a Wigner Fizikai Kutatóközpont XII. kerületi telephelyén, nettó 1100 négyzetméter területen fogja üzemeltetni a 24 kW/rack csúcsteljesítményű informatikai infrastruktúrát. A CERN és a WIGNER Adatközpont közötti optikai kapcsolat önmagában a teljes hazai internetforgalommal összemérhető adatmennyiséget továbbít majd. Az új adatközpont használati értéke óriási jelentőséggel bír a magyar kutatók számára, mert az összes tudományterületen megalapozza az innovatív kutatások informatikai hátterének fejlesztését hazánkban.
A tervezés és kivitelezés során a fenntarthatósági és energiahatékonysági szempontokban megnyilvánuló környezettudatos szemlélet is kulcsszerepet játszik.
Forrás: MTA