Német kutatók atomot feleztek!

Noha az atom szó görög eredetije, atomosz, azt jelenti oszthatatlan, a Bonni Egyetem kutatóinak sikerült kvantummechanikai eszközökkel pontosan félbevágni, majd újból összerakni egy céziumatomot.
Kutatók a Bonni Egyetem laboratóriumában (balról jobbra): Maximilian Genske, Noomen Belmechri, Andreas Steffen, Andrea Alberti
Fotó: Barbara Frommann/Uni Bonn
A kutatásról az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia folyóiratában, a PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) legújabb számában jelent meg tanulmány.
A kísérletek során a céziumatomot lézerek segítségével csaknem az abszolút nulla fokig hűtötték le, majd egy másik lézersugárral tartották fogva. Az utóbbi kulcsszerepet játszott az atom széthasításában – olvasható a vizsgálatot ismertető PhysOrg tudományos hírportálon.
Az abszolút nulla fok az a hőmérséklet, amelynél a testből nem nyerhető ki hőenergia. A Kelvin-skálán (abszolút hőmérsékleti skálán) ez 0 K, a Celsius-skálán pedig -273,15 Celsius fok.
Az atomok kétféle spinnel rendelkeznek, azaz kétféle irányban foroghatnak. A lézersugár következésképp egyaránt “forgathatja” az atomot jobbra vagy balra, de ha egyszerre “pörgeti meg” mindkét irányban, az atommag széthasad. “Az atommag ‘tudathasadásos’ személyiséggel rendelkezik: a fele jobbra, a másik fele balra törekszik, ám mégis egyben marad” – magyarázta Andreas Steffen, a tanulmány vezető szerzője.
A kísérlet során a céziumatom két fele tíz mikrométerre, azaz a milliméter századrészére távolodott el egymástól, ami óriási távolság egy atom esetében, majd ezt követően a két fél újból sértetlenül egyesült.
A cézium (Cs) ezüstös fehér színű, könnyű ritkafémek közé tartozó, a legnagyobb atomtérfogatú elem. A természetben csakis vegyületei, főleg halogenidjei fordulnak elő. A céziumot és ötvözeteit az elektronikában, vákuumos rendszerekben használják, de a haditechnikában is fontos szerepet játszik.
Forrás: MTI/ ng.24.hu