Jobblábas, balszemes, becsavarodott…

A kutyás kutatások eredményei hallatán gyakori a megjegyzés: "Mi ebben az újdonság?! Ezt mindenki tudja!" Nos, fogadni mernék, hogy a most következő témával sikerül meglepetést szerezni.
Fotó: Kubinyi Enikő
Van talán valaki, aki tudta, hogy ha van a szőrzetben forgó a fej bal oldalán és a mellkason, akkor a kutya valószínűleg a jobb szemével nézelődik szívesebben? Vagy azt, hogy órairányú mellkasi forgójú kutyák szívesebben lépnek ki induláskor a jobb lábukkal? Ugye nem! És hogy mindez mire jó?
A lateralizáció – a test egyik felének az ellenkező oldali testrészekkel szembeni előnyben részesítése – az agy működésének aszimmetriájából ered. A jobb- és a baloldali agyfélteke eltérő szerepet játszik a viselkedés és az érzékelés vonatkozásában, de úgy tűnik, mindezek összefüggnek az ún. strukturális lateralizációval is, ami a szőrzet forgóiban tükröződik. Az ausztrál Tomkins és munkatársai adatai alapján az is érthető, hogy azok a vakvezető kutyák, amelyek mellkasán órairányú forgó van, gyengébb munkateljesítményt mutatnak (Tomkins et al., 2012, JVetBehav).
Forrás: kutyakutatas.blogspot/ KE