Újabb eredmények a Higgs-bozonról
A 2011 szeptemberében leállított Tevatron-gyorsítón végzett ütköztetések "hulladékában" a többi részecske tömegéért felelős Higgs-bozon, az "isteni részecske" létére utaló eddigi legerősebb bizonyítékokat találtak – jelentették be a Fermilab kutatói.
A nagyenergiájú részecskefizikára szakosodott amerikai Fermilab 6,45 km kerületű Tevatron gyorsítógyűrűje látható az Illinois állambeli Bataviában.
Fotó: MTI/EPA/Fermilab
Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) szóvivője óvatosságra intett az adatok kombinálásával kapcsolatban, ugyanis más szubatomi részecskék is produkálhatták a Higgs-bozon létének bizonyítékaként értékelt jelenségeket. A CERN-, a CMS- és az ATLAS-kísérletekben két egymástól függetlenül dolgozó fizikuscsapat 2012. július 4-én ismerteti eredményeit az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet, a CERN meyrini székhelyén. A tudományos tanácskozáson beszámolnak a Higgs-bozonnal kapcsolatos kutatások legújabb eredményéről.
Tudományos tanácskozás a CERN meyrini székhelyén.
MTI/EPA/Denis Balibouse
Joe Incandela, a CERN 2100 fős CMS (Compact Muon Solenoid) kutatócsoportjának vezetője bejelentette, hogy „megfigyeltek” egy új szubatomi részecskét, egy bozont, amely azonos a sokáig keresett Higgs-bozon, népszerű elvezéssel az „isteni részecske” típusával. Az évtizedek óta feltételezett, de eddig nem bizonyított létezésű Higgs-részecskét tartják annak a szubatomi részecskének, amely minden más részecske tömegéért felelős, ami az egész világ minden anyagának méretet és alakot szabott. A Higgs-bozon létének bizonyítására még további vizsgálatok szükségesek.
Forrás: MTI/EPA/Fermilab