Furfangos hiénák

Többféle lehetőséggel próbálkozunk, mire megoldunk egy eddig nem ismert problémát. Ez igaz az emberekre, és a Michigan Állami Egyetem (Michigan State University) kutatói szerint a hiénákra is.
Fotó: MSU
A Proceedings of the Royal Society B tudományos kiadvány augusztusi számában megjelent tanulmány, egy vadon élő foltos hiénákkal folytatott kutatás eredményeit mutatja be. Az egyetem kutatói Kenyában, acéldobozokba rejtett nyers húst tettek ki az állatoknak. A hús megszerzéséhez a hiénáknak egy reteszt kellett félretolniuk. Bár mindegyik állatnak sok próbálkozásra volt lehetősége, hatvankét hiénából csak kilencnek sikerült kinyitnia a dobozt. “A sikerrel járt állatok több megoldással próbálkoztak, mint a sikertelenek. Addig harapták, ütögették, lökdösték a dobozt, amíg ki nem nyílt” – mondja az egyetem zoológia PhD hallgatója, Sarah Benson-Amram.
A siker feltétele volt még, hogy az állat ne féljen az új dolgoktól. A vad hiénák korábban sosem láttak ilyen tárgyat. Azok az egyedek, akik rögtön odamentek a dobozhoz, közülük többnek sikerült kinyitni, mint azoknak, akik lassan, óvatosan közelítették meg. Az idegen tárgyak megközelítése veszélyes is lehet egy vadon élő állatra, ám a kutatás szerint a kockázatvállalásnak előnyei is vannak.
„Meglepő módon a kitartás nem feltétlenül vezetett eredményre. Azok az állatok, akik hamar feladták a próbálkozást, nem jártak sikerrel, mások viszont hiába töltöttek sok időt a dobozzal, mégsem tudták kinyitni: újra és újra csak ugyanazzal a módszerrel próbálkoztak” – mondja Benson-Amram.
„Az emberhez és az emberszabású majmokhoz hasonlóan a hiénáknak is aránylag nagyméretű agyuk van, ennek valószínűsíthető előnye, hogy rugalmasabb gondolkodásra és új megoldások keresésére ad lehetőséget, ha egy problémával szembesülünk” – mondja Kay Holekamp, az egyetem zoológusa és a tanulmány társszerzője.
Forrás: ScienceDaily