Színváltós kötszer

Életünk során szerzett sérüléseinket, sebeinket kötszerrel védjük a külső szennyeződésektől, segítve a mielőbbi gyógyulást. Ám hogy valójában mi zajlik a tapasz alatt, eddig csak átkötözéskor derülhetett ki.
Az új fonál pontosan reagál a kéz hőjére
Fotó: Louise van der Werff, CSIRO
A Nemzetközösségi Tudományos és Ipari Kutatószervezet (CSIRO) anyagkutatója, a melbourne-i Monash Egyetem PhD hallgatója, Louise van der Werff az egyik vezetője annak a csapatnak, amelyik hosszas fejlesztőmunkával létrehozott egyfajta intelligens fonalfélét. Ezt a kötszerek anyagához szőve, a jövőben a sebek felesleges bolygatása nélkül is „láthatóvá” válik azok aktuális állapota.
A melbourne-i kutatók pár évvel ezelőtt abból kiindulva kezdtek munkához, hogy Ausztráliában több száz millió dollárra rúgtak a krónikus sebkezelések költségei. Van der Welff szerint „ha a seb fertőzését későn veszik észre, a kezelés akár hónapokig is elhúzódhat.” A kutató reméli, hogy a jövőben az új színváltós fonállal átszőtt kötszerek, kötözőanyagok olyan krónikus sebek esetében, mint mondjuk a lábszárfekély gyorsabb, hatékonyabb gyógyulást eredményeznek. A kutatócsoport tagjai bizakodva arra számítanak, hogy az általuk kifejlesztett fonállal átszőtt kötszerek révén hamar észlelhetővé válik, ha megfertőződött a seb, vagy például leromlott, esetleg megszűnt a vérellátása. Az ilyen esetek jellemző kísérője a sebtájéki hőmérséklet csökkenése, avagy növekedése.
A hőmérséklet emelkedésére a színváltós fonalak színskálája a vöröstől a kékig terjed
Fotó: Louise van der Werff, CSIRO
A fonál anyaga olyan folyadékkristályokat tartalmaz, melyek hőre változtatják színüket, tehát bármilyen eszköz, no és a kötés felnyitása nélkül megtudhatjuk a seb állpotát. A vizsgálatok szerint a fonál megbízhatóan jelez fél Celsius-foknál kisebb eltérést is.
Amint az ng.24.hu érdeklődésére Louise elmondta, „a fonál színe a hidegnek tekinthető 33 Celsius-foknál vörössé válik, míg a meleg 37 foknál sötétkékre”. És mint folytatja: „A lényeg, hogy a sebtájék egészének mindenkori hőmérsékleti állapota a fonál színe alapján egy kalibrált diagramon a nővérek, orvosok, de akár a betegek számára is azonnal és egyszerűen leolvasható.”
A kutatási projekt vezetője, a kompozit anyagok és az egészségügyi textíliák szakértőjeként ismert Robin Cranston reménye szerint, az új színváltós fonállal a jövőben több adatot lehet majd gyűjteni ahhoz, hogy a krónikus sebek „életciklusát” megértsék, így aztán megleljék azok legcélravezetőbb kezelési módját. A kutatás jelen fázisának eredményességét alátámasztja az a tény, hogy egyes kötszergyártók máris támogatják a kutatást. Talán már nincs messze az idő, amikortól az abszolút megvalósulás fázisába lép a színváltós kötszerek használata.
Írta: Csibrányi Zoltán