Ízelítő a Kutatók Éjszakájának programjaiból

Tíz nap múlva már készülődhetünk a Kutatók Éjszakájára, ahol sok érdekességet megtudhatunk a minket körülvevő világról. Máskor nem látogatható helyekre juthatunk be, és a kutatók kulisszatitkaiba is bepillanthatunk, Budapest mellett 27 vidéki városban is.
Fotó: kutatokejszakaja.hu
Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen A Kárpát-medence legutolsó vulkánkitörései című programon megtudhatjuk, mit csinál egy magyar vulkanológiai csoport. Kiderül, hol volt legutoljára vulkánkitörés Kárpát-medencében. Egyáltalán lehet-e még napjainkban vulkánkitöréstől tartani? Mennyi ennek az esélye? Kiszámítjuk, mennyi idő alatt érkezik fel a magma! Most minden érdeklődő elé tárulnak ennek az izgalmas kutatásnak eddigi eredményei, még olyan frissek is, amiket még a szakközönséggel sem osztottak meg.
Homokvihar egy lavórban, zsebtornádó és a többiek című program keretében bekukkantunk az ELTE Kármán Laboratóriumába. A Környezeti Áramlások Laboratóriumának célja, hogy néhány méteres kiterjedésben mutasson be és tanulmányozzon nagyléptékű légköri, tavi és óceáni, valamint geológiai jelenségeket. Ilyenek például az időjárási frontok, ciklonok, tornádók, a tólengés, a nemlineáris hullámok, köztük a tengerrengések során keletkező pusztító cunamik, a homokdűnék mozgása, a hólavinák.
A Miskolci Egyetemen a Hogyan látunk ultrahanggal? program a közismert klinikai alkalmazások mellett (terhességi-, hasi-, szív UH-vizsgálatok) újabb lehetőségeket is bemutat: keringés ultrahang vizsgálatot, a szöveti rugalmasság valósidejű vizsgálatát (elasztográfia), és mikrobuborékos ultrahang-kontrasztanyagokkal is találkozhatunk.
A Pécsi Tudományegyetem Édes tudomány, a csokoládé programján tudományos szempontból ismerkedhetünk meg a kedvelt csemegével. Hogyan lett a maják csípős-keserű italából napjaink imádott, ellenálhatatlanul csábitó édessége? Miért csak 130 éve ehetünk tejcsokoládét? Hogyan kerül a buborék az aero-csokiba? Szó lesz arról is, hogy tényleg csak lyukas fogakat és zsírpárnákat szerezhetünk-e csokoládéevéssel, vagy a csokinak vannak élettanilag hasznos hatásai is. A pécsi Orvosi Genetikai Intézetben az emberi gének és a DNS világába kalauzolják el a vendégeket, a Mutasd a genomod, megmondom, ki vagy! című program keretében.
Sopronban, a Nyugat-magyarországi Egyetemen az érdeklődők betekintést nyerhetnek a meteorológiai megfigyelések módszereibe. A hőmérséklet, csapadék, szél és légnyomás mérésénél alkalmazott műszerek, eszközök kipróbálásával meghatározhatják az aktuális időjárás főbb jellemzőit, valamint információkat szerezhetnek Sopron és a környező erdők klimatikus viszonyairól. A program címe Meteorológiai mérések és eszközeik.
A további programokról és a regisztrációról a Kutatók Éjszakája weboldalon kaphatnak információt.
Forrás: ng.24.hu