Új szúnyogfaj Kenyában

Ismereteink szerint az első járványa 4012 éve volt. Okozói parazita egysejtűek, terjesztésüket 30–40 Anopheles szúnyogfaj végzi.
A kutatók által, egyelőre ,A’-fajnak, nevezett szúnyog.
Fotó: Jennifer Stevenson, London School of Hygiene & Tropical Medicine
Hárommilliárdnál többen élnek fertőzésveszélyes területen. Évenként egymillió fölött van a halálos áldozatok száma – főként gyerekek. Ez a malária röviden, számokban. S itt egy új lehetséges vészforrás!
Egyesült Királyságbéli és Kenyai tudósok, köztük a Kenyai Orvosi Kutató Intézet szakemberei nemrég új szúnyogfajt fedeztek föl, ami potenciális maláriaterjesztő lehet. Potenciális, mert egyelőre nincs konkrét bizonyíték, hogy tényleg terjesztené a kórt, ám szokása, hogy más fajokhoz viszonyítva a nap korábbi szakaszában támad. Az Anophelesről tudjuk, hogy éjszaka, beltérben, sokszor az alvó embert csípi. E újdonatúj faj viszont már kora este, nem sokkal naplemente után „éled”. Megjelenése hasonló más szúnyogokéhoz, viselkedése azonban mindenképp nyugtalanító.
A kutatók eredményei az Emerging Infectious Diseases folyóirat 2012. augusztus 27-i számában jelentek meg. Jennifer Stevenson, a Londoni Egyetem Trópusi Betegségek Központjának tudományos munkatársa (London School of Hygiene and Tropical Medicine), vezető szerző, egy a news-medicalnak adott interjúban elmondta, hogy az azonosítatlan faj (’A’ típus) kül- s beltéri csapdázásból, 80 százalékot szabadban fogták be, közülük 70 százaléknyit éjjel féltizenegy előtt, Délnyugat-Kenyában. Egész pontosan a Viktória-tó partját is érintő, helyi nyelven „nagy víz” jelentésű Nyanza tartomány, Kiszii Kerületében található Bigege faluban.
Támadásmódja azért jelenthet óriási gondot, mert eddig a védekezés belterekre korlátozódott, ez viszont ellene hasztalan.
Sajnálatos részlet: a fő halálozási ok Kenyában épp a malária. Egyelőre nincsenek biztos adatok arról, mekkora területen lehet jelen, ha bizonyságot nyerne széleskörű elterjedtsége, az jócskán megnehezítené a védekezést. Egyelőre kérdéses, hogy a szúnyognak egyáltalán léteznek-e maláriaokozó parazitákat hordozó példányai. Ami bizonyosnak látszik, az amerikai Notre Dame Egyetem szakértői által végzett DNS szekvenálás és elemzés szerint, a faj korábban ismeretlen volt a tudomány számára.
A kutatások arra utaló jeleket is találtak, hogy az úgymond, szokásos maláriaterjesztő szúnyogok életritmusa is változik. Noha még ma se ismert teljesen a szúnyogok életvitele, mindenképpen jobban oda kell figyelni a védekezésre úgy lakásokban, mint a szabadban.
Írta: Csibrányi Zoltán