Budapest Award – 2012

Az Oxfordban dolgozó Somogyi Péter, világhírű agykutató kapja idén a Semmelweis Egyetem legmagasabb rangú kitüntetését, a Semmelweis Budapest Awardot.
Fotó: The Academy of Europe
„Csak akkor leszünk képesek meggyógyítani az emberek millióit érintő neurológiai, pszichológiai, pszichiátriai elváltozásokat, ha megértjük az ezeket okozó téves működések okait és mechanizmusait” – vallja Somogyi Péter neurobiológus, aki évtizedek óta a magasabb rendű idegfunkciók kutatója, a gondolkodást, az emlékezést, az agy információ feldolgozó képességét vizsgálja, iskolateremtő agykutató, az Oxfordi Egyetem Anatómiai Neurofarmakológia Intézetének igazgatója. Elsőként dolgozta ki az agykérgi sejthálózat leírásának módszerét, beleértve az idegsejtek különféle típusainak azonosítását, azok térbeli és időbeli együttműködését. Jelenleg az agyban lezajló események és a viselkedés közti időbeni kapcsolatot vizsgálja. Az általa bevezetett módszereket világszerte alkalmazzák.
A Royal Society of London (Királyi Természettudományos Társaság) első magyar tagja, 2011-ben elsőként nyerte el az agykutatók Nobel-díjának tartott Brain Prize-t két magyar kutatóval – Buzsáki Györggyel és egykori tanítványával, Freud Tamással – közösen.
Semmelweis Budapest Award
A díjat 2009-ben alapította az egyetem Szenátusa. A kitüntetést olyan nemzetközileg elismert eredményeket felmutató, az orvosbiológiai kutatások terén aktív külföldi tudós kaphatja, akinek teljesítménye méltó az egyetem névadójának szellemiségéhez. Feltétel továbbá, hogy a kitüntetetett személy kutatásai az emberiség javát szolgálják, valamint új utat mutassanak az élő természet megismeréséhez. A díjjal a díszoklevél mellett tízezer eurós pénzjutalom jár.2010-ben Jeremy K. Nicholson londoni professzor, a metabonomika módszerének kidolgozója, 2011-ben az MRI-vizsgálatok magyar származású atyja, Sir George Radd kapta.
Fiatalkori felfedezése teremtette meg az alapját a skizofrénia gyógyítására alkalmas egyik készítmény kifejlesztésére. Tanítványával, Nusser Zoltán professzorral egy receptortípus lokalizálásával megállapították, hogyan hatnak arra bizonyos drogok, altatók vagy az alkohol. Ezzel a felfedezéssel több kóros folyamatot és gyógyszerhatást tudnak magyarázni. Ez a koncepcionális előrelépés óriási fejlesztési folyamatokat indított el.
Idegtudományi kutatásait az akkori SOTE Kórbonctani Intézetében Benedeczky István keze alatt, később az Anatómiai Intézetében Szentágothai János munkacsoportjában folytatta. Büszke arra, hogy Szentágothai példáját követve több olyan tanítványa is volt, aki azóta világhírű neurobiológus. Rengeteget fáradozik azon, hogy a tehetséges magyar fiatal kutatók megfelelő külföldi továbbképzést kapjanak. Havonta jár haza, nyolcadik éve hirdeti meg ösztöndíj pályázatát magyar középiskolásoknak, amelynek nyertese nyári tanulmányúton vehet részt oxfordi intézetében.
Forrás: ng.24.hu