Műszaki-szellemi alkotások díjazása

Hét tudós munkáját és szakmai teljesítményét ismerték el Gábor Dénes-díjjal. A Novofer Alapítvány által 1989-ben létrehozott, évente odaítélt díj a műszaki-szellemi alkotások, a mérnöki munka, a technológiai fejlesztés terén nyújtott kiemelkedő teljesítményeket ismeri el.
Fotó: Kovács Attila/MTI
A kimagasló szellemi alkotásokat létrehozó, és az új ismereteket a gyakorlatba átültető szakemberek fokozott erkölcsi megbecsülése érdekében létrehozott díj Gábor Dénesről, a holográfia felfedezőjéről, a Római-klub alapítójáról, századunk egyik legnagyobb humanista gondolkodójáról, az 1971-ben Nobel-díjjal kitüntetett tudósról kapta nevét. A világszerte tisztelt tudós mérnökként, a gyakorlattól soha el nem szakadva jutott a tudomány olyan régióiba, amely elismerendő és követendő példát állít valamennyi, műszaki területen dolgozó szakember számára. A Gábor Dénes-díj alapvető célja a névadó életpályájával szimbolizált innovatív magatartás elismerése
Az idei Gábor Dénes díjakat 2012. december 20-án adták át a Parlamentben.
Díjazottak:
Dán András villamosmérnök, az MTA doktora, a BME Villamos Energetika Tanszék egyetemi tanára a villamos hálózatok zavartalan üzemét befolyásoló, különféle jellegű elméleti, mérési és kiértékelési módszer kidolgozásáért és az alkalmazást biztosító műszer fejlesztéséért, az első magyar tervezésű kisszeles, háztartási méretű szélerőmű villamos berendezéseinek tervezésében és üzembe helyezésében nyújtott közreműködéséért és oktatói tevékenységéért, a „smart grid” egyetemi kutatóhely létrehozásáért kapta az MVM Gábor Dénes Energetikai Nemzeti Díjat.
Imecs Mária villamosmérnök, egyetemi tanár, a Kolozsvári Műszaki Egyetem mérnök-professzora, a villamos hajtások, a kalickás aszinkron motoros hajtások kettős mezőorientációs, vektoriális struktúrájának továbbfejlesztéséért, továbbá a felsőfokú oktatás, a doktoranduszképzés terén kifejtett eredményes tevékenységéért vehette át az idén első ízben odaítélt MVM-elismerést.
Ifj. Duda Ernő menedzser, címzetes egyetemi docens a magyar biotechnológia fejlődése érdekében kifejtett kiemelkedő szakmai-, közéleti- és vezetői tevékenységéért, globális piacvezető, független, közép- és kelet-európai biotechnológiai vállalat megalapításáért, működtetéséért, sikeres innováció-szervező munkásságáért kapta a Gábor Dénes-díjat.
Katona Tamás János mérnök-hőfizikus, az MTA doktora, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. tudományos tanácsadója, többek között az atomerőmű földrengésbiztonsági felülvizsgálatának és megvalósítási koncepciójának, valamint módszertanának kidolgozása és gyakorlati alkalmazása terén nyújtott alkotó közreműködéséért részesült az elismerésben.
Peták István orvos, az MTA Támogatott Kutatóhelyek Irodája, Pathobiokémiai Munkacsoport tudományos főmunkatársa, a célzott daganatellenes gyógyszerek személyre szabott alkalmazásához szükséges molekuláris diagnosztikai módszerek kidolgozásáért, gyakorlati hasznosításáért vehette át a kitüntetést.
Tóth Magdolna kertészmérnök, az MTA doktora, a Budapesti Corvinus Egyetem Gyümölcstermő Növények Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára, egyebek mellet az alma hazai fajtahasználatának korszerűsítését célzó fajtaértékelő kutatásaiért, a hazai üzemi almatermesztésben 60 százalékos arányban szereplő almafajták honosításáért részesült az elismerésben.
Vígh László vegyész, akadémikus, az MTA Szegedi Biológiai Központ Biokémiai Intézet kutatóprofesszora többek között a „membrán termoszenzor” hipotézis megalkotásáért, a stresszfehérjéken alapuló gyógyszerkutatás és -fejlesztés új alapokra helyezésében végzett úttörő munkásságáért, a Biopolisz program kidolgozását segítő alkotó közreműködéséért és tudományszervező munkásságáért kapott díjat.
Rátai Dániel informatikus, feltaláló, a 3D for All Számítástechnikai Fejlesztő Kft. általános fejlesztésvezetője, a közönséges személyi számítógépeket háromdimenziós, holisztikus megjelenést és valós térbeli interakciót biztosító technológiai megoldásának megalkotásáért és a találmány piaci bevezetésében vállalt alkotó munkájáért a Docler Holding Új Generáció Gábor Dénes-díjat kapta.
In Memoriam kitüntetést kapott Csermely Péter biokémikus, a Semmelweis Egyetem Orvosi Vegytani, Molekuláris Biológiai és Pathobiokémiai Intézetének egyetemi tanára, a fiatal tehetségek felkutatásáért, szakmai, a hálózatépítés terén végzett több évtizedes áldozatos munkájáért.
Gábor Dénes Tudományos Diákköri Ösztöndíjban részesült Sik Dávid villamosmérnök-hallgató, aki a tudományos munka igényességével elkészített szakszerű és igényes diákköri dolgozatában az új atipikus tanulást támogató elektronikus környezetek alkalmazhatóságát vizsgálta.
Forrás: ng.24.hu / MTI