Mesterséges fül 3D nyomtatóval

Az amerikai Cornell egyetem tudósai mesterséges emberi fület készítettek 3D nyomtatóval élő sejtekből álló különleges hidrogél felhasználásával.
Fotó: Lindsay France/Cornell University
Balesetet szenvedettek vagy deformált füllel született (microtia) gyermekek esetében lehet felhasználni a mesterséges fület – közölte Jason Spector professzor.
Az új technológiától a szakemberek azt remélik, hogy kevésbé invazív lesz a beavatkozás a betegek számára, és az új szerv sokkal természetesebben hat.
Az eljárás során, gyermekfülről készített, háromdimenziós felvételeket vittek számítógépbe, és ezek alapján készítettek 3D nyomtatási eljárással egy puha öntőformát, melyet borjú füléből vett élő sejteket tartalmazó különleges kollagén géllel töltöttek meg. Utóbbiból porcot növesztettek, ami három hónap után a kellő mértékben megerősödött – az ismertető tanulmány az Amerikai Tudományos Akadémia Public Library of Science One (PLOS One) című folyóiratában jelent meg.
Larry Bonassar, fejlesztő mérnök kezében a 3D nyomtatóval készült műfül.
Fotó: Lindsay France/Cornell University
A tudósok úgy vélik, hogy három éven belül ez a technológia emberek esetében is alkalmazható lesz. A porcképző sejteket azért vették szarvasmarhafülből, mert könnyebb hozzájutni olyan különösen rugalmas porcokhoz, mint amilyenek a fülben vannak – magyarázta Jason Spectos, a Weill Cornell Orvostudományi Központ kutatója, a tanulmány társszerzője.
A kutatócsoport képes lenne gyorsabban is elkészíteni a mesterséges fület, ha az élő sejteket közvetlenül felhasználnák „tintaként” a háromdimenziós nyomtatóban.
Jelenleg az új fülre váró betegek esetében leginkább műfület alkalmaznak, amit egy pálca segítségével erősítenek a fejhez. Gyerekek esetében az orvosok néha a fülhöz közeli bordák keményebb porcaiból készítenek új fület, ez azonban igen nagy műtéti beavatkozást jelent.
Forrás: MTI