A hiú csillagász

Pár hónapja járta be a világot a hír, miszerint Tycho Brahe csillagászt, bár sokan hitték, mégsem higanymérgezés vitte sírba.
Fotó: profimedia
Minderről az Archaeometry, régészeti szaklapban jelentette meg részletező tanulmányát a cseh, dán, francia tagokból álló kutatócsoport. Érdemes megemlíteni, hogy műorrának titkára is fény derült. Szakemberek remélik, hogy hamarosan sikerül a reneszánsz kori, dán származású csillagász Tyge Ottesen Brahe arcvonásait hűen rekonstruálni.
A sok évszázados műorr-legenda veleje a knudstrupi születésű Brahe forróvérű nőszédítő mivoltára vezethető vissza.1566-ban úgy alakult, hogy párbajoznia kellett, minek során ellenfele egy merész nyisszantással lecsapta orrának fölső részét. A hiú csillagász „orrprotézissel” igyekezett szépíteni a tükörben látottakat. Kortársai közül többen úgy gondolták ezüstből készült a fémlemezke, de voltak, akik az arany-ezüst ötvözet mellett érveltek. Az ng.24.hu oldalon, 2004-ben megjelent cikk is ezüstből készült pótlást említ.
Tycho Brahe
Fotó: profimedia
Jan Kučera, a Cseh Tudományos Akadémia Magfizikai Intézetének professzora az ng.24.hu-nak elmondta, a protézist sem az első, 1901-es, sem pedig a 2010-es újbóli sírfelnyitás alkalmával nem találták meg. Ettől eltekintve már első alkalommal sejthető volt, hogy a protézis fémből készült, erre utalt Brahe orrnyílásán a fémkorrózióból fakadó zöldes elszíneződés.
A második sírmegnyitást követőn vettek haj-, fog-, csontmintát. A csontos orrnyílásából vett mintán látható volt kismértékű zöldesség, minek oka a fémanyag korrodálódása lehet. Neutronaktivációs analízis során kiderült, hogy a vizsgált anyagban réz (0.778 ± 0.031 %) és cink (0.807 ± 0.031 %) található. „A magas fémtartalom és arányuk azt sugallja, a protézis sárgarézből készülhetett” – mondja Kučera professzor. Ezt az analitikai módszert a kis mennyiségű, milligrammnyi összetevők vizsgálatára használják.
A vizsgálata eredménye azt a megállapítást is igazolja, hogy a prágai, klasszikus gótikus háromhajós Týn-templomban található ónkoporsóban a hajdan műorrot hordó Tycho Brahe maradványai vannak.
Írta: Csibrányi Zoltán
Kapcsolódó cikk: