Mérgező ruhák

Miközben divatos ruhákat öltünk magunkra, talán nem is gondolunk arra, hogy gyártásuk során, mennyi, emberre káros vegyület lehet az anyagban, illetve az előállítás során milyen méreganyagok kerülhetnek a környezetbe.
Fotó: dreamstime
Az sajnos senki számára nem újdonság, hogy az ipari tevékenység környezetszennyezéssel jár. Ez igaz a ruhaiparra is, de itt azért egy kicsit bonyolultabb a helyzet. Azon túl, hogy sokszor káros vegyi anyagokat használnak a ruhák tisztítása, festése, előállítása során – amik komoly károkat okoznak, ha kijutnak a környezetbe -, ezek a toxinok, sokszor a ruhákon is megtalálhatóak.
A Greenpace 2011-ben indított egy akciót, melynek célja, hogy a divatvilág okozta víz-és környezetszennyezést vissza lehessen szorítani. A Detox névre keresztelt megmozdulás arra hivatott felhívni a figyelmet, hogy milyen káros vegyületek lehetnek a ruhákon, illetve azt szeretné elérni, hogy a gyártók mondjanak le ezeknek az anyagoknak a használatáról. Ehhez próbavásárlásokat szerveztek az egész világon, minek során férfiaknak, nőknek, valamint gyerekeknek készült darabokat vizsgáltak. Összesen 141 ruhát szereztek be, ebből hazánkban összesen négyet: egy fehérneműt, két pólót és gyereknadrágot.
Simon Gergely, a szervezet vegyi anyag szakértője elmondta, hogy pontosan mit is kerestek: „A Greenpeace előzetes kutakodásai alapján, a vezető divatcégek olyan ruhákat forgalmaznak, melyekben a veszélyes vegyi anyagok a környezetbe kijutva, élőlényekkel érintkezve hormonzavarokat okoznak, vagy rákkeltő anyagokká bomlanak. A vásárolt 141 ruhamintát az Exeteri Egyetemen található Greenpeace Kutatólaboratóriumban vizsgáltuk be. Ennek során 20 divatmárka termékében, a vizsgált ruhák kétharmadában találtak káros vegyi anyagokat. A kutatás fő tanulsága az volt, hogy mindegyik divatcégnek több olyan kreációja is van, melyek nonil-fenol-etoxilátokat (NPE-vegyületeket) tartalmaznak, amik pedig magas koncentrációban károsítják a hormonrendszert.”
Az NPE vegyületeket felületaktív szerként alkalmazza a ruhaipar. Lényegében arról van szó, hogy képesek megváltoztatni egy felület töltését, ezzel pedig erős kötéseket hoznak létre- ezt használják például a tisztítás során is. Eddig még nincs is velük túl nagy gond, ám a szennyvíztelepekre kijutva, vagy közvetlenül a környezetbe kerülve bomlásnak indulnak, és úgynevezett nonil-fenollá alakulnak. És a baj itt kezdődik, mivel ezek az anyagok veszélyesek, mivel egy olyan érdekes tulajdonsággal rendelkeznek, hogy képesek utánozni az ösztrogént. Ez a fontos hormon pedig, ha kívülről jut be a szervezetbe, megbontja annak egyensúlyát, így nem véletlen, hogy az Európai Unió korlátozza a nonil-fenolok használatát.
Egy másik anyagcsoport, amit találtak, a ftalátok. Ezeket főleg a műanyagok lágyítására használják, ugyanakkor a kisebb molekulasűrűségű ftalátok a kozmetikumokban, és a textilgyártásban is megtalálhatóak. A felhasználásuk ebben az esetben is csak korlátozott lehet, mivel az egészségre károsak. Egy ideig vizsgálták rákkeltő hatásukat is, ám egyetlen vegyületet kivéve a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség az embernél nem minősítette rákkeltőnek. Egyes ftalátok azonban, befolyásolják a hormonrendszert, és a szaporító képességet is.
A vizsgálatok során ezen kívül rákkeltő anyagokat is kerestek a ruhákban, ezt egyetlen cég gyermeknadrágjában mutatták ki.
A megkeresett vállalatok mindegyike vállalt valamilyen fokú méregtelenítést, miután szembesítették őket az eredményekkel. Sőt, itt nem állt meg a dolog, ugyanis a gyártók azon felül, hogy a saját termékeiknél csökkentik a méreganyagok használatát, azt is vállalták, hogy erre kötelezik beszállítóikat is, hogy minél inkább megfékezzék az ilyen vegyszerek használatát. A legtöbb cég arra is ígéretet tett, hogy 2020-ig teljesen felfüggesztik ezeknek az anyagoknak az alkalmazását, így azok sem a vizeket, sem a bőrünket nem fertőzhetik tovább.
Írta: Scheftsik Tamás