Műanyaghulladékon tenyésző mikrobák

Egy tudóscsoport változatos mikrobatelepeket talált az óceánt szennyező, úszó műanyagszigetek darabjain. Az apró élőlények közösségét „plasztiszférának” nevezték el a szakemberek.
Fotó: Erik Zettler/ Sea Education Association
Az új tengeri élőhely elemzése során számos kérdés merül föl: Milyen hatással lesz a tengeri mikrobákra? Mennyiben fogja megváltoztatni az óceánok ökoszisztémáját és a fejlettebb élőlények életét? Hogyan módosul a kórokozók tengerben való szállítása?
„Nem egyszerűen arra vagyunk kíváncsiak, miféle élőlények ezek. Fontos ismernünk az ökoszisztémában elfoglalt szerepüket, tevékenységüket, tudnunk kell, hogyan alakítják a környezetüket, és hogy mi történik velük, ha elpusztulnak,” – fejti ki Linda Amaral-Zettler, a kutatásban résztvevők egyike. A szakemberek a következő kérdésekre keresik a választ: „Vajon lesüllyednek-e a tenger fenékre, esetleg beolvadnak-e az ökoszisztémába, és ha igen, ez milyen következményekkel jár majd?”
Pásztázó elektronmikroszkóp és génszekvenáló berendezések segítségével legalább ezer különböző típusú baktériumsejtet találtak már a műanyagból vett mintákon, és számos fajt még nem is tudtak azonosítani. Vannak közöttük egyszerű, szervetlen anyagokkal táplálkozó növények, algák és baktériumok (autotrófok), belőlük táplálkozó állatok és baktériumok (heterotrófok), az őket fogyasztó ragadozók, valamint egymást segítő, szinergikus kapcsolatban élő organizmusok (szimbionták). Ezek a komplex közösségek olyan műanyagrészecskéken élnek, amelyek nem nagyobbak a tű hegyénél, kialakulásukat az utóbbi hatvan évben tengerekbe került műanyaghulladék tette lehetővé.
A plasztiszférán élő organizmusok különböznek a többi tengervízben élőktől, ami azt sugallja, hogy a műanyagtörmelék egyfajta mesterséges „mikrobiális zátonyt” hoz létre. E közösségek valószínűleg mások, mint a természetes anyagokon élők, mivel a műanyag más tulajdonságokkal rendelkezik, ezek közül az egyik legfontosabb a sokkal hosszabb ideig tartó lebomlás.
A tudósok arra is találtak bizonyítékot, hogy a mikrobák szerepet játszanak a műanyag lebontásában, mert az általuk vizsgált műanyagok felületén mikroszkopikus repedések és mélyedések voltak láthatók.
Számolni kell azzal is, hogy a műanyagtörmelékek szállítóeszközei lehetnek olyan káros mikrobáknak, mint például a betegséget terjesztő kórokozók vagy ártalmas algafajok Ezt alátámasztja, hogy az egyik mintán főként a Vibrio nemzetséghez tartozó baktériumokat találtak, ide tartoznak a kolera és más emésztőrendszeri betegségek kórokozói is.
Forrás: ScienceDaily