Bionikus hasnyálmirigy – a cukrosok segítője

Az egyes típusú cukorbetegek életminőségének javításán évtizedek óta számos kutatócsoport fáradozik. Úgy tűnik azonban, hamarosan valóban sikerül áttörést elérniük a százmilliókat érintő betegség kezelésében.
Fotó: International Diabetes Federation
Idén több eredmény is született azokban a kutatásokban, melyek a diabéteszesek életén könnyítene, egyszerűsítene. Sertéseken végzett tesztelést követően embereken is kipróbálhatták a mesterséges hasnyálmirigyet és a szerkezet beválni látszik.
Az Amerikai Diabetes Társaság idei, 73. tudományos ülésén mutatta be az azóta már Magyarországon is hamarosan elérhető eszközt, amelynek intelligens inzulinadagolója megakadályozza a cukorbetegek váratlan vércukoresését, így az ennek következtében kialakuló rosszullétet is. A műszert ugyanis úgy lehet programozni, hogy automatikusan elzáródjon, amikor a vércukorszint túl alacsonyra süllyed. Ilyenkor a rajta lévő inzulinadagoló pumpa kikapcsol, így a hormon már nem dolgozik tovább. A szerkezet tehát egy érzékelőt is tartalmaz, mely néhány percenként méri a vércukorszintet, és két órára leállítja az inzulinellátást, amint az hipoglikémia (alacsony vércukorszint) közeli, vagyis a normál szintnél alacsonyabb értéket ér el. Természetesen a pumpát később újra üzembe kell helyezni, hiszen az inzulin – mely hiányzik az egyes típusú cukorbetegek szervezetéből – segít a sejtek üzemanyagául szolgáló glükózt a sejtekhez eljuttatni.
A három hónapos, 247 cukorbeteget érintő vizsgálat alapján kimutatható: az új módszer jelentősen csökkentette az éjszakai rosszullétek előfordulását. Az alvás közbeni hipoglikémia az 1-es típusú cukorbetegek és családtagjaik nagy aggodalma, hiszen a hirtelen leeső vércukorszint eszméletvesztést okozhat, mert nem érzékeli időben a beteg, hogy baj van. Nagy-Szakáll Zsuzsanna orvos-diabetológus szerint: „A szenzoros pumparendszer ma már Magyarországon is elérhető, ám a szenzor részét nálunk sajnos nem támogatja teljes körben az OEP, ezért jelentős anyagi terhet róhat a betegekre. Ez az új technológia – mindezek ellenére – kulcsfontosságú lépés a teljesen automatizált mesterséges hasnyálmirigy felé.”
Ennél is előrébb tart egy másik fejlesztés, mely az inzulinon kívül a glükózt is automatikusan adagolja a páciens bőre alá, amint az szükségessé válik. A gyermekorvos-diabetológus, aki maga is diabéteszes inkább ettől várja az áttörést: „Bár a bionikus hasnyálmirigy még csak kipróbálási stádiumban van, ennek egy egyszerűsített változata lehet majd a jövő nagy kiugrása, hiszen teljes szabadságot ad az érintetteknek. A végcél persze egy beültetett szerkezet lenne, de technikailag erre még nem találtak megoldást.” A bionikus hasnyálmirigynek ugyan még számos teszten kell átmennie, a végső cél, hogy a legtöbbek számára elérhető legyen, hiszen ez óriási előrelépést jelentene a cukorbetegek életminőségében. A gépezet tartalmaz egy inzulinpumpát, egy glukagonpumpát, egy glükóz szenzort, mely öt percenként méri az aktuális vércukorértéket, valamint egy iPhone-t és rajta egy applikációt, ami a szenzor jeleit veszi és a két pumpát kontrollálja. Ez a rendszer így szinte tökéletesen leképezi az egészséges szervezet működését, ugyanis annak vércukorszintjét is az inzulin és a glukagon hormonok tartják egyensúlyban.
Anna Floren teszteli a bionikus hasnyálmirigyet.
A fejlesztés újdonsága maga az algoritmus, hiszen glükóz szenzor eddig is létezett, ám az nem volt összeköttetésben az inzulinpumpával. Az algoritmust Edward Damiano írta, akinek fia 11 hónaposan lett 1-es típusú cukorbeteg. A Nemzetközi Diabétesz Szövetség (International Diabetes Federation) honlapján olvashatók az egyik tesztalany, Anna Floreen blogger tapasztalatai. Annának, aki 6 éves kora óta, 24 éve cukorbeteg, nagy megkönnyebbülést hozott a program: „Nehéz volt megszokni, hogy tényleg nem kell állandóan azon gondolkodnom, hogy áll a vércukrom és hogy fog változni az elkövetkező órákban, mennyi inzulint kell adnom vagy éppen nem adnom. Volt rajtam két pumpa és egy nővér a nyomomban – tehát nem tudtam elfelejteni, hogy cukorbeteg vagyok – de a folyamatos befelé forduló figyelem szünetelt, végre nem kellett minden lépésemet kétszer átgondolni. A cukorbetegség nem látszik kívülről, de belül nagyon sok érzelem és sokszor szorongás van bennem – ezeket elengedni öt napig és csak a technikára támaszkodni: felejthetetlen élmény!”
A Massachusetts General Hospital fejlesztése – a korábbi állati, majd az ellenőrzött kórházi tesztek után – harminc betegen, otthoni körülmények között végzett próba alapján sikeresnek bizonyult, így a csapat tagjai szerint reális gondolat, hogy az eszköz egy évtizeden belül szélesebb körben is elérhetővé válik a betegek számára.
Írta: Mozer Mária