Rövidlátás és a szabadban töltött idő…

Immár számos tanulmány megerősítette, hogy azok a gyerekek, akik többet játszanak a szabadban kisebb valószínűséggel lesznek később rövidlátók.
Fotó: dreamstime
A kint töltött idő pozitív hatása akkor is érvényesül, ha a ha a szülők rövidlátók, és a gyerek főleg közelre látást igénylő tevékenységet végeznek (például az olvasás).
Egy ausztrál kutatócsoport nemrég átvizsgálta az 1993 óta végzett jelentősebb tanulmányokat, amelyeket a gyerekek, a rövidlátás és a kint töltött idő összefüggéseiről készítettek. Több mint egy tucat ilyen tanulmányt találtak, ezek összesen több mint 16 000 iskoláskorú gyereket vizsgáltak, és mindegyik megállapította, hogy a kint kevesebbet játszók nagyobb valószínűséggel rövidlátók vagy válnak később rövidlátóvá. E tanulmányok közül pár arra is rámutatott, hogy a szabadban tartózkodás pozitív hatása érvényesült a rövidlátó szülők gyerekei esetében is. A tanulmányokat Európában, az Egyesült Államokban, Ázsiában, a Közel-Keleten és Ausztráliában elő gyerekkel végezték.
A kutatók három olyan tanulmányt is találtak, amelyek nem fedeztek fel összefüggést a rövidlátás és a kint töltött idő között. Ezek közül az egyik csoportban nagyrészt rövidlátó gyerekek voltak (83 százalék), akik nagyon kevés időt töltöttek a szabadban (átlagosan hat órát egy héten). Egy másikban hat hónapos és hat éves kor közötti gyerekeket vizsgáltak. Ilyen fiatalon viszont, ritka a rövidlátás.
A tudósok még nem tudják pontosan, miért előzheti meg a sok szabadban töltött idő a korai rövidlátás kialakulását. Egereket vizsgálva találtak némi bizonyítékot arra, hogy a napfény indítja be az agyban a dopamintermelést, ami megvédi a szemgolyót a hosszúkás alakban történő deformálódástól. A rövidlátó szemgolyó nem gömbölyű, hanem hátul megnyúlt, ám ez embereknél nem volt bizonyítható.
Sajnos nem igazán lehet kiszámítani, mennyi szabadban eltöltött idő szükséges éleslátásunk megőrzéséhez – veti fel az ausztrál csapat. Egyes tudósok által javasolt felvetés, hogy a gyakori, távoli pontra való fókuszálás segít a rövidlátás megelőzésében – különösen a monitor előtt dolgozóknak -, de erről eddig kevés tanulmány készült. A számok azonban azt bizonyítják, hogy a gyerekkorban sok kint töltött idő, késlelteti a rövidlátás kialakulását.
Forrás: popscience