Fiatal kutatók elismerése

Tíz fiatal tudós vehette át a Junior Prima Díjat a magyar tudomány kategóriában, 2013. november 20-án a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Székházában.
A 2007 óta odaítélt, 7000 euróval járó Junior Príma Díjat hat kategóriában tíz-tíz, 30 év alatti tehetséges fiatal kaphatja meg. Idén, kilenc természettudós mellett egy irodalomtudománnyal foglalkozó szakember is elismerésben részesült.
Az elismeréseket Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és Nagy Csaba, a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgatója adta át.
A fotókon az ifjú tudósoknak Pálinkás József adja át a díjat.
Díjazottak:
Berényi Antal agykutató, aki a memóriafolyamatok és az epilepszia idegélettani alapjainak megismerésével, a legmodernebb kísérleti eljárások műtéti és műszeres technikáival, valamint viselkedéstudományi hátterével foglalkozik. Kollégáival együtt elsőként alkalmazott koponyacsontra rögzített elektródokat, melyek megszüntetik az epilepsziás rohamokat.
Gyuranecz Miklós állatorvos a Francisella tularensis nevű baktérium nemzetközileg elismert szakértője, kutatásai révén hiánypótló ismeretekhez jutott a szakma a baktérium járványtanáról és a védekezési lehetőségekről. Idén a Coxiella burnetii baktérium okozta Q-láz megfékezésében szerzett jelentős érdemeket.
Kálmán Orsolya fizikus, a félvezető nanogyűrűk nemzetközileg elismert szakértője. A kvantummechanikai rendellenességek szisztematikus megoldására koncentrál, felhasználva jártasságát a kvantumoptika, a szilárdtestfizika és a mezoszkopikus rendszerek fizikájának elméletében.
Katona Gergely informatikus, szoftverkészítő a világon először hozott forgalomba valós idejű 3D-ben szkennelő akuszto-optikán alapuló szerkezetet. Vállalkozása 2012-ben a Femto3D-AO mikroszkóppal elnyerte a 2011. évi Innovációs Díjat, illetve több, a mikroszkóptechnológiára épülő nemzetközi szabadalom köthető a nevéhez.
Mándity István gyógyszerész, jelenleg egy olyan újszerű eljáráson dolgozik, amely forradalmasíthatja a szerves molekulák szintézisét. Az alapkutatás mellett egy benyújtott szabadalommal is rendelkezik, amely új utakat nyithat a jövő fájdalomcsillapításának biztonságos terápiájában.
Must Anita orvos, gyógyító és oktató munkája mellett végzett kutatótevékenysége a pszichiátria társadalmilag gyakran mellőzött területeire is kiterjed. A méltatás szerint nemcsak a páciensek körüli klinikai munkában képes kiemelkedő teljesítményre, hanem elkötelezetten érdeklődik a pszichiátriai zavarok alapmechanizmusa iránt is.
Orbulov Imre Norbert gépészmérnök, kutatási területe a fémmátrixú kompozitok és fémhabok fejlesztése és vizsgálata, amely műszaki és gazdasági szempontból is kiemelt fontosságú. A szóban forgó anyagok alkalmazása számos szerkezet megépítését, üzemeltetését egyszerűsíti.
Szász A. Marcell orvos, olyan molekuláris diagnosztikus teszt kifejlesztésén dolgozik, amely megbízhatóan képes előre jelezni a hagyományos patológiai vizsgálatokkal nehezen jellemezhető emlőrák prognózisát.
Tamás Ábel irodalomtudós és klasszika-filológus, munkája nagy mértékben tágította az irodalomelméleti és kultúratudományi kutatások távlatait. Értelmezéseiben úgy hasznosítja az irodalmi szöveg kulturális és társadalmi összefüggésrendszerét, hogy közben nem veszíti szem elől az irodalmi mű esztétikai karakterét és nyelvi megalkotottságát.
Zádori Dénes orvos, a neurodegeneratív kórképek kutatási területén ért el sikeres eredményeket. Magatartás-, bioanalitikai és sztereológiai vizsgálatokban szerzett metodikai ismereteket. Az elmúlt években a Huntington- és Parkinson-kór állatkísérletes modelljeinek felhasználásával végzett preklinikai vizsgálatok, a sclerosis multiplex területén pedig biomarker-kutatásokkal foglalkozott.
Forrás: MTI
Fotók: MTA