A leukémia új kezelési módja

A leggyakrabban előforduló felnőttkori leukémiás betegségben szenvedők számára reménykeltő hírrel álltak el ausztrál kutatók.
CLL sejtek festett vérkenetben.
Fotó: ASH
A napjainkban még nem gyógyítható betegség újszerű terápiás megközelítése a jövőben segítheti a krónikus limfocitás leukémiás (CLL) betegek hosszabb távú túlélési esélyeit. A betegségben szenvedőknél a B-limfociták (fehérvérsejt-típus) daganatos szaporodása jelenik meg. Az úttörő kutatás két szakértője a Monash Egyetem Immunológiai Tanszékének professzora Fabienne Mackay és Damien Easton-Saulep PhD hallgató eredményeit a Leukémia című lap közölte.
A Nemzetközi Rákkutatási Szövetség (AICR) és a Nemzeti Egészségügyi és Orvosi Kutatási Központ (NHMRC) által támogatott kutatást vezető Fabienne Mackay szerint az emberi szervezet egyik legfontosabb sejtjei a plasmacitoid dendritikus sejtek, mivel ezek játszanak főszerepet a fertőzések leküzdésében, mivel ösztönzőleg hatnak az immunsejtekre, hogy azok elpusztíthassák a daganatot, és hogy kiszűrjék a fertőzött sejteket. A kutatás során a betegség enyhe formájától szenvedőknél kimutatták, hogy több ilyen szokatlan mondhatni ritka sejt van jelen, ami a védelmi feladatok ellátására utalhat. A professzor szerint e ritka, de nagy jelentőségű sejteket kísérleti szinten újra hadrendbe állíthatóak, és ennek folytán az immunrendszer funkciói is aktivizálódhatnak, beleértve a rákos sejtet megsemmisítő képességet is.
Tudjuk, az egészséges emberek immunrendszere általában segít felismerni és rögvest elpusztítani a rákos vagy egyéb fertőzött sejteket. Ezzel szemben egyeseknél a rákos sejtek képesek letiltani az immunrendszer működését, így ők jobban ki vannak téve a súlyos fertőzéseknek, ráadásul onnantól szervezetük képtelen gátolni a több kóros sejt kialakulását is.
Meglátjuk, mit hoz a jövő, mindenesetre a kutatók remélik, hogy felfedezésük fontos fordulópont lesz az új terápiás stratégiák kidolgozásában, és az immunrendszer újraaktiválható lesz.
Írta: Csibrányi Zoltán