Fiatal tudósjelöltek innovációi

Lebegő kisautó, tanulási segédeszköz és a szén nanocső kompozitok tudományos vizsgálata nyert a 23. Ifjúsági és Innovációs Tehetségkutató Versenyen.
Az első díjat nyert elektromágneses vezérlésű lebegő kisautó.
Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI
A bírálóbizottság 2014. május 19-én megtartott ülésén 3 első, 3 második, 4 harmadik, illetve 2 különdíjat ítélt oda. A 2014. szeptember 19-24. között Varsóban megrendezésre kerülő 26. EU Contest for Young Scientists európai döntőben az alábbi három első helyezett pályázat képviselheti Magyarországot: Németh Péter elektromágneses vezérlésű, lebegő kisautója, B. Kiss Bálint Apa Board ARM mikroprocesszor kísérletező és tanulási eszköze és Rozsnyik Szabolcs a többfalú szén nanocső kompozitok fotokémiai tulajdonságai.
B. Kiss Bálint, a Várpalotai Képesség- és Tehetségfejlesztő Magániskola tanulója az Apa Board ARM mikroprocesszor kísérletező és tanulási eszközéért nyert első. díjat.
Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI
Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia nemrég leköszönt elnöke a díjátadón hangsúlyozta: „Ma az az alkotóerő, amely egy országot vagy nemzetet felemelhet és az életet jobbá és könnyebbé teheti, az a tudomány, a fejlesztés, az innováció területén van”. Ennek a tudásnak a megszerzésére, továbbvitelére bíztatta a tudós a fiatalokat.
Sipos Imre köznevelésért felelős helyettes államtitkár a pedagógusok szerepét emelte ki a tehetséggondozásban, valamint hangsúlyozta, hogy ehhez elengedhetetlen egy olyan környezet megteremtése, amely ösztönzi a tanárokat a diákok versenyekre való felkészítésében.
Pakucs János, a szervezőbizottság elnöke elmondta, hogy a bizottság döntése alapján a 2014-es Nobel-díjak átadásához kapcsolódó rendezvényeken a versenyben harmadik helyezést elért Tóth Réka konzervált, nem-kódoló DNS szakaszok evolúciójában rejlő új vizsgálati lehetőségekeket mutatja be.
A versenyt a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) az Emberi Erőforrások Minisztériumával, valamint a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alappal (MTVA) közösen hirdette meg tavaly. A kiírásra összesen 91 pályázat érkezett, ebből a zsűri 58-at javasolt további kidolgozásra, a május 6-i határidőig 46 pályamunka készült el.
Az Európai Unió 1988 óta szervezi meg hivatalosan a Fiatal Tudósok Versenyét, melynek célja, hogy a 15-20 év közötti fiatalok figyelmét a tudomány és technológia területére irányítsa és elősegítse az együttműködést és az információcserét közöttük. A versenyeken Európa szerte évente átlagosan huszonötezer fiatal indul.
A díjazott és a kiemelt dicséretben részesített szeptemberben a Kutatók éjszakáján mutatkoznak be.
Forrás: MTI