Bélflóránk összetettsége

Bélflóránk mind jobb megismerése érthetőbbé teszi emésztésünk összetettségét és rávilágít az emésztőrendszeri problémák hátterére is.
Fotó: Biodesig Institute at Arizona State University
Egészen a közelmúltig nagyjából 200–300 fajta bélbaktériumot ismert a tudomány. A Dániai Műszaki Egyetem kutatói az emberi belek minden eddiginél alaposabb, újszerű megközelítést alkalmazó vizsgálatával kiderítették, hogy ötszázzal többféle mikroorganizmust hordozunk odabent, továbbá nyolcszáznál is több bakteriofágot – ezek voltaképpen a bélbaktériumaink megfertőzésére képes vírusok.
„Módszerünkkel még rendkívül összetett mikrobiális környezetből is képesek voltunk azonosítani és begyűjteni előtte ismeretlen mikroorganizmusok genomjait” – mondja Søren Brunak bioinformatikus professzor.
Míg régebben más kutatók egyes bélflóra-alkotókat külön-külön vizsgáltak, addig Søren Brunak és az egyetemi docens Henrik Bjørn Nielsen most azt is tanulmányozta, hogy miféle kölcsönös viszonyok működnek bélflóránkban, beleértve a hasznos baktériumaink és az azokat támadó parányi szervezetek közötti kölcsönhatásokat.
Új, sokakat meglepő eredményeik, melyek a Nature Biotechnology júliusi oldalain kerültek közlésre, sok beteg számára reményekkel kecsegtetnek – hosszú távon legalábbis –, mert új lehetőségekhez vezethetnek el a különféle bélrendszeri rendellenességek kezelésében, akár a megelőzésükben is.
A jövőre nézve Søren Brunak azt reméli, hogy „ideális esetben képesek leszünk bejuttatni bizonyos baktériumokat a bélrendszerbe, másokat pedig eltávolítani, és ez által indukálni egy egészségesebb bélflórát”.
Ez a módszer azért is lehet hasznos, mert talán segíthet, az egyre gyakoribb antibiotikum-rezisztencia okainak kiderítésében.
Írta. Csibrányi Zoltán