Ötven év a tudomány szolgálatában

50 éves a Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutató Intézete, az MTA SZTAKI.
Fotó: Wikipedia
Ha szótár, akkor SZTAKI! Legtöbben innen ismerjük a nevét. De mi is ez az intézmény?
1964-ben alakult meg az Automatizálási Kutató Intézet (AKI) a Budapesti Műegyetemen működő akadémiai kutatócsoportok bázisán, az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság (OMFB) támogatásával. Az AKI 1973-ban egyesült az Akadémia Számítástechnikai Központjával (SZK) és ekkor kapta az MTA SZTAKI nevet.
Az 1960-ban alakult SZK az akadémiai Kibernetikai Kutatócsoportból fejlődött ki, itt építették az első magyar számítógépet (M3) és az egyesüléskor az ország legnagyobb számítógépét (CDC-3300) üzemeltették. Az AKI elsősorban az ipari automatizálás, a számítógéppel segített tervezés és a folyamatirányítás témakörével foglalkozott. Az MTA SZTAKI rövid időn belül a műszaki fejlesztés és kutatás, valamint a számítástechnikai alkalmazás egyik hazai alapintézményévé vált, az ország legnagyobb és legsikeresebb informatikai kutatóintézete.
A korai rendszerfejlesztések közül példaként megemlíthető a Péti Nitrogénművek folyamatirányító rendszere (1971), a ferihegyi Légiforgalmi Irányító Rendszer (1974), az Országos Nagynyomású Gázhálózat irányítási rendszere (1983), a Paksi Atomerőmű Rt. kazettaátrakó berendezés irányító rendszere (1984), a Paksi Atomerőmű Rt. számára végzett informatikai rendszerfejlesztések (1985-től napjainkig), a hazai számítógép-hálózatfejlesztések (1985-89). Több mint egy évtizede az intézet az egyik legkiválóbb magyar szereplője az EU keretprogramjainak, 2001-ben elnyerte az EU „Center of Excellence” címét és az ezzel járó pénzügyi támogatást.
Jelenleg a kiber-fizikai rendszerek, a Jövő Internete, a „Big Data”, a virtuális valóság, a Cloud (számítástechnikai felhő); alkalmazási szempontból pedig a gép- és elektronikai ipar, a járműipar irányítástechnikai és informatikai fejlesztései, a logisztika, energetika, az adatbányászati felhasználások jelentik a legfontosabb tevékenységet.
Céljuk a mérnöki, matematikai és számítástudományi területen elért eredmények integrálása A problémamegoldásokban és rendszerfejlesztésekben. Az Intézet hagyományosan nyílt szellemi közege tudja fenntartani azt a belső hidat, amely az elméleti alapkutatástól a prototípus-fejlesztésekig, az alkalmazásokig, illetve rendszer-integrálásokig létrejött.
Alapelvük a nemzetközi mércével mérhető alapkutatás, az eredményeket alkalmazó, az itthon és külföldön hasznosítható informatikai fejlesztések és magas szintű tanácsadási tevékenység együttesének megteremtése, egy olyan kiválósági központ megvalósítása, mely vonzó témákat és körülményeket biztosít tehetséges fiatalok Ph.D tanulmányához, alkotó tevékenységük megkezdéséhez.
Forrás: ng.24.hu