A tudomány a tiéd!

Szeptember negyedik péntekének éjszakája 2014-ben is a kutatóké.
Az ország legnagyobb ismeretterjesztő eseményén idén rekord számú több mint száz intézmény vesz részt.
A Kutatók Éjszakájának célja az, hogy minden évben legalább egyszer rácsodálkozzunk, hogy a tudomány az életünk minden területén körülvesz bennünket, s hogy a tudósok nem elefántcsonttoronyban élő „savanyú” emberek, hanem köztünk élő érdekes egyéniségek. Szeptember 26-án első kézből ismerhetjük meg, kik állnak a komoly felkészültséget és kreativitást igénylő fejlesztések, kutatások mögött.
„A látogatók száma a kezdetek óta több, mint tízszeresére növekedett, és a csatlakozó intézmények száma is évről évre nő, mivel az egyetemek mellett egyre több önálló kutatóintézet is felismeri az eseményben rejlő lehetőséget” – mondja Lampért Kármán Tímea, projektvezető. 2014-ben már összesen 101 intézménybe tehetünk látogatást. Olyan intézetekbe, laborokba is beléphetünk, amik a hétköznapokban nem látogathatók – a BME nagyfeszültségű laborja, az Országos Vérellátó Intézet, az MTA Kutatólaborjai, például a SZTAKI vagy az Országos Meteorológiai Intézet. Minden program a szórakoztatva tanulás, a minőségi ismeretterjesztés jegyében szerveződik, vagyis nem egyszerű látogatásokról, inkább nagyon tartalmas interaktív kísérő programokról beszélünk.
A felnőtteknek szóló izgalmas előadások mellett – a matematikától az egyiptológiáig – a szervezők ifjúsági, családi és gyermekprogramokat is kínálnak. Egyik egyetemen sem maradhatnak el a látványos fizikai és kémiai kísérletek, és az utóbbi időben népszerűvé váló helyszínelős programok. Távcsöves csillagászati megfigyelésre is több városban nyílik lehetőség. Emellett a Kutatói börzén, Budapesten kutatói szakmai gyakorlati helyeket, doktori programokat kínáló intézményekkel lehet ismerkedni. A börze szakmai partnere a Nemzeti Kiválóság Program. A központi budapesti helyszín a Dürer rendezvényházban lesz, itt a szervezők igyekeznek minden tudományterületről megmutatni valami érdekeset. Előadást tart például Mérő László matematikus, Somlai Fischer Ádám a Prezi egyik alapítója, Barabási Albert László hálózatkutató vagy Kürti Sándor Széchenyi díjas mérnök, a Kürt Zrt. alapítója, de itt is lesznek könnyedebb programok is: lángfestés, robotépítés, mókás fizika. Bakó Gábor környezetmérnök, az az Interspect Kutatócsoport egyik alapítójának előadásából megtudhatják, hogyan készülnek az óriásfelbontású légifotók és ezek, hogyan segítik a természetvédők munkáját.
Pécsett a PTE Ifjúság úti campusa mellett regionális központi helyszínként a Zsolnay Negyed 79 programmal várja a látogatókat. Lesz például Fűben-fában matematika, vagy szimulált bűntető tárgyalás valódi rendőrökkel és kábítószer kereső kutyával. Az Élményműhelyben óriásfraktál épül, s az est egyik fénypontja a „LED-cifrább” kémény program.
A BME 2005-ben az elsők között csatlakozott a Kutatók Éjszakájához. Az idei, csaknem egy évtizeddel későbbi rendezvény számos meglepetést tartogat, s az eddigi legszélesebb programkínálatot nyújtja. Újdonság, hogy a Műegyetem mind a nyolc kara képviselteti magát. A campus több mint harminc helyszínén közel 70 előadás és bemutató várja a legújabb kutatások és tudományos eredmények iránt érdeklődőket. A BME a Kutatók Éjszakáján való részvétellel járul hozzá a természettudományos ismeretek népszerűsítéséhez, kitárva kapuit a közönség előtt abban a reményben is, hogy a családjukkal idelátogató műszaki és gazdasági érdeklődésű fiatalok közül minél többen kapnak kedvet a Műegyetemen zajló képzésekhez.
Forrás: ng.24.hu