Csirkék és a zöld szín

Különös dologra mutatott rá egy nem mindennapi kutatás, nevesen arra, hogy a húscsirkék mindennapjaira rossz hatással van a zöld szín.
Fotó: poultryhub
A törökországi, aydini Adnan Menderes Egyetem három kutatója annak járt utána, hogy milyen hatással van a csirkék növekedésére, a hús minőségére a napi rendszerességgel velük foglalkozó munkások jelenléte, különösképpen a rajtuk lévő munkaruha színe. Eredményeikről az Italian Journal of Animal Science oldalain számoltak be. Vizsgálatukhoz 192 egynapos csirkét (Ross-308 broiler fajtát, ami egy gyorsan növekvő, jó takarmányhasznosító fajta) vettek alapul és figyeltek meg, közéjük pedig véletlenszerűen piros, kék, zöld és szürke munkaruhás emberek léptek be, eleinte 1 vagy 5 percnyi időre, a 15-ik naptól már rendszeresen megjelentek.
A csirkék vérében az úgynevezett heterofil limfocita aránya akkor volt a legalacsonyabb, ha piros munkaruhás embereket láttak. A legmagasabb értéket pedig akkor mutatták ki, amikor a munkások zöld munkaruhában voltak. Minthogy a heterofil limfocita érték az állatoknál a stressz-állapot mértékét mutatja, a szokatlan török kutatás eredményei arra utalnak, hogy a zöld szín látványa negatív hatással van a csirkékre. Ugyanakkor az is kiderült, hogy maga az ember jelenléte, vizuálisan, nincs hatással sem a húsminőségre, sem a csirkék vérének különféle jellemzőire.
A fentiek mellett azt is megfigyelték, hogy míg a zöld szín többszöri látványa után a csirkék végső testtömege 2,3 kilogrammnyi lett, addig a kék ruhát többet látott egyedek közel 2,6 kilogrammosak lettek.
Írta: Csibrányi Zoltán