Rekord számú szívátültetés hazánkban
2014-ben minden eddiginél több szívátültetést végeztek a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív és Érgyógyászati Klinikán.
Az 50. beültetést december 17-én hajtották végre egy 41 éves kétgyermekes családapán, akinek évek óta súlyos szívelégtelensége volt. A beteg állapota kielégítő, már sétál. Karácsonykor családja már az intenzív osztályon látogathatta, három héten belül várhatóan hazaengedik.
Merkely Béla professzor, a Semmelweis Egyetem Kardiológiai Tanszékének vezetője, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatója és Niczmann Zoltán, az idei 50. újszíves beteg az egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján a Szívelégtelenségi és Szívtranszplantációs Intenzív Részlegének őrzőjében 2014. december 26-án.
Fotó: Szigetváry Zsolt/MTI
A szívtranszplantáció az akut és krónikus szívelégtelenség végstádiumának elfogadottan leghatékonyabb terápiájává vált. Az évtized elején átlag 10-15 szívátültetést végeztek évente. Magyarország 2012-es Eurotransplant csatlakozása után növekedett ez a szám, hiszen azóta a sürgős átültetésre váró betegek külföldről is kaphatnak szívet. A nemzetközi transzplantációs társaság adatai szerint csak 10 olyan szívcentrum van a világon ahol 50 szívátültetést végeznek évente. A szívátültetés előkészítésében, a műtét elvégzésében és az utókezelésében mintegy 30 orvos és 60 főnyi szakszemélyzet vesz részt a Semmelweis Egyetem Klinikáján.
Magyarországon 300 000 szívelégtelenségben szenvedő beteget kezelnek, de mindössze pár százra tehető azon betegek száma, akiknél a szívátültetés reális gyógyítási lehetőségként jöhet szóba. 1992. január 3-án Szabó Zoltán professzor végezte el az első sikeres szívátültetést a Semmelweis Egyetem, Ér-és Szívsebészeti Klinikáján. Azóta 339 szívátültetés történt az országban, ebből 310 műtétet a Semmelweis Egyetem Városmajori Klinikáján végeztek. (A gyermek szívátültetéseket az Országos Kardiológiai Intézetben végzik 2007 óta.)
A Semmelweis Egyetem kiemelt feladatként kezeli a szívtranszplantációs program sikerét, és folyamatosan biztosítja a legmagasabb szintű betegellátáshoz szükséges eszközöket és feltételeket. Ennek keretében 2012-ben speciálisa műszív-beültetésen és szívátültetésen átesett betegek kezelésre berendezett intenzív osztály kezdte meg működését. Itt került sor 2008. február 15-én az első hazai műszív beültetésére, 2012-ben pedig elvégezték az első hazai végleges műszív beültetést.
Illusztráció: Profimedia