Magyar fejlesztés halláskárosultak számára
A Google és a NASA által alapított Singularity University amerikai egyetem 2014 áprilisában rendezte meg Budapesten a regionális Global Impact Competitiont.
A versenyre olyan projektekkel lehetett nevezni, amelyek 3 éven belül pozitív hatással lehetnek milliónyi közép és kelet-európai ember életére. A 2014-es a megmérettetésen 8 versenyző jutott a döntőbe, közöttük volt Robotka Zsolt, a Dolphio Technologies, informatikai kutatás-fejlesztéssel és ehhez kapcsolódó tanácsadással foglalkozó cég, alapító ügyvezetője, SignAll elnevezésű fejlesztésével.
A SignAll fejlesztés a halláskárosult és a siketnéma emberekkel való kommunikációt támogatja, olyan módon, hogy a gépi látás és a különböző algoritmusok segítségével, képes a siketek által használt jelnyelvet hallók számára valós időben fordítani, értelmezhető mondatokba rendezni. A fejlesztésről és a jövőbeni tervekről Robotka Zsolttal beszélgettünk.
Hogyan működik ez a rendszer?
Ez tulajdonképpen egy gépi látással működő fejlesztés. Standard webkamerákkal és mélységkamerával működik, ezeket számítógépre kell kötni. A több szögből, fix pozícióban elhelyezett kamerák képét a számítógép feldolgozza, érzékeli a mozdulatokat és meghatározza azok jelentését, így a siketnéma jelek fordítása, valós időben jelenik meg a hallók számára a számítógép képernyőjén. Jól alkalmazható például egy banki ügyfélszolgálaton, ahol leültetik a siketet a kamerák elé és így tud kommunikálni az alkalmazottal.
Mi az előnye a jeltolmáccsal szemben?
Bárhol, bármikor lehet használni. Ha jeltolmáccsal akarunk dolgozni, azt előre be kell jelenteni, drága és kevés is az ilyen szakember. A SignAll fejlesztés elősegíti a spontán döntések lehetőségét. Ez azt jelenti, hogy az ügyintézés során nem egy előre megbeszélt időpontban kell megjelenni a jeltolmáccsal, hanem mehetünk bármikor.
Elképzelhető az otthoni használata is?
Természetesen, mivel tudjuk, hogy a halláskárosultak számára beszűkül a tér, a családon kívül – ahol nem ismerik a jelnyelvet – nem nagyon tudnak másokkal kommunikálni. Ezzel a fejlesztéssel újabb lehetőségek nyílnak meg számukra.
Van már gyakorlati alkalmazása a projektnek?
A SignAll még nincsen kész, nem beszélhetünk termékről. Több nagyvállalattal és befektetővel tárgyalunk, még nem született döntés, hogy technológiaként kerül majd egy globális cég megoldásában felhasználásra vagy önállóan valósítjuk meg a termékfejlesztést.
A Singularity University által meghirdetett Global Impact Competitionon egy lengyel és egy bolgár versenyző nyert. Ön mit profitált ebből a versenyből?
Sok segítséget nyújtottak, például különböző rendezvényekre juttattak el, kapcsolatrendszerrel támogattak, olyan emberekkel hoztak össze, akikre a fejlesztés során szükség volt.
Cégük a Dolphio Technologies, melynek Ön az egyik alapítója, részt vett a European Business Awards-on, valamint szerepelnek a Deloitte Technology Fast 500-as listáján, mely az európai, közel-keleti és az afrikai régió leggyorsabban fejlődő vállalatait rangsorolja. Milyen lehetőségeket várnak ettől?
Tény, hogy a SignAll projekt a Dolphio zászlóshajója, tudományos szempontból, mivel a jelnyelvvel kapcsolatos tudományos versenyben legelöl van. A fejlesztés egy hosszú távú cél a cég számára. Ezek a díjak azonban vállalkozásunk jelenének szólnak és meglévő üzleti eredményeinket ismerik el. Fontos üzleti siker, hogy a Deloitte Technology Fast 50-re, egyedüli magyar cégként, már negyedik éve rangsorolva vagyunk, legutóbb a 10. helyre.