Véradási információk mobilalkalmazással

Pár kattintás, és kiderül, hol adhatunk vért, otthonunkhoz legközelebb, milyen időpontokban, és egyáltalán alkalmasak vagyunk-e donornak.

A Véradás-Vöröskereszt elnevezésű új mobil alkalmazás egy hónapra előre, személyre szabottan, térképet mutatva ad hírt a véradások helyszínéről, időpontjáról és tájékoztat az aktuális véradással kapcsolatos tudnivalókról. Az alkalmazás ingyenesen letölthető Android és Windows Phone operációs rendszerekre, de elérhető lesz az Apple Store-ban is.
Bár 2014-ben a Magyar Vöröskereszt által szervezett véradásokon több mint 412 000 ember vett részt, és több mint 56 000 új véradó jelentkezett, még mindig érdemes felhívni a figyelmet a véradás fontosságára. A levett vérből készített vörösvérsejt egység maximum 5 hétig használható fel, a vér pedig csak véradással pótolható – tudtuk meg Jákó Kingától, az Országos Vérellátó Szolgálat főigazgatójától: „Amennyiben a vérkészletek fogytán vannak, újabb és újabb véradásra hívjuk az önkénteseket. Fontos, hogy hazai vérkészítményeket tárolhassunk, mivel az önellátás európai elvárás, így előfordul, hogy az egyes tagállamok rutinszerűen nem foglalkoznak vérkészítmények nemzetközi átadásával. Természetesen katasztrófa esetén ez a megoldás is szóba jöhet, de csak a hazai betegek biztonságát figyelembe véve.”
Vérátömlesztésre bizonyos műtéteknél, eljárásoknál, egyes betegségeknél elengedhetetlenül szükség van.
„A transzfúzió igényét több minden határozhatja meg: a vérátömlesztésre szükség van, ha a vérpályában mozgó vér mennyisége vagy mennyiségi összetétele nem felel meg az élet igényének. Akut vérzés, súlyos vérképző szervi betegség, érpályán belüli vörösvérsejt szétesés: mind olyan állapotok, amikor a vér adása terápiás lehetőség. A legtöbb egység vért a vérképzőszervi betegek kapják, de a transzplantációknál is sok-sok egység vér fogy. Egy egység vér (4,5 dl) az egy alkalommal egy embertől vett vért jelenti, tehát ki lehet számolni, hány embert kell mozgósítani egyetlen embertársunk ellátásához!” – hívja föl a figyelmet a főigazgató asszony.
Az eljárások során nemcsak a mennyiségre, de a beteg és a donor vércsoportjára is figyelni kell.
Az A és B vércsoport nem keveredhet egymással, így például egy A vércsoportú ember nem kaphat B-s vért, míg az AB vércsoportú ember elvileg bárkitől kaphat vért, mert hiányoznak belőle azok az antitestek, amelyek a vér keveredése során a vörösvértestek széthullását, és akár a beteg halálát okozhatják. A 0 vércsoportú emberek bárkinek adhatnak vért, mivel antigének nélkül nem váltanak ki védekező reakciót a befogadó szervezetben, ők maguk viszont csak 0 vércsoportú vért kaphatnak. „A vérátömlesztésnél alapvetően arra törekszünk, hogy csoportazonos vért adjunk, Ennek ellenére vészhelyzetben előfordulhat, hogy a nulla negatív vércsoportú vért bármely más vércsoportú betegnek beadjuk, hiszen ez az egyetlen lehetőség az életmentésre” – mondta Jákó Kinga.
A véradásról általában az jut eszünkbe, hogy kis fiolában vért vesznek az önkéntesektől, pedig különbséget kell tennünk a „sima” véradás és az ún. plazmaadás között. A különbségről Jákó Kinga így tájékoztat: „Véradás alkalmával 450 ml teljes vért veszünk a donortól, és azt terápiás célra használjuk, a betegek közvetlen gyógyításában. Az egy egység levett teljes vérből laboratóriumi körülmények között külön választjuk a vérlemezkéket, a vörösvérsejteket, és a fehérjében dús plazmát. Így alakul ki az a három vérkészítmény, amelyeket általában három beteg részére használunk fel.
Plazmaadáskor a donor szervezetéből kivezetik a teljes vért egy készülékbe, ahol a gép kiválasztja választja a fehérjében dús plazmát, a 650-850 millilitert a megmaradt véralkotóval – vörösvérsejtek, vérlemezkék – visszajuttatják az érpályába. A levett plazma felhasználása nem terápiás célú, a gyógyszeripar alapanyagként használja fel. Plazma akár hetente kétszer is adható, a donorok pénzt kapnak idejük és energiájuk kompenzálására, ám fontos, hogy az ország vérellátása a teljes vér adásával biztosítható” – tudtuk meg az OVSZ-től.
A véradásról:
Minden 18 és 65 év közötti egészséges felnőtt ember adhat vért, de természetesen a teljes véradás előtt elvégeznek egy rövid alkalmassági tesztet is, hiszen a donor nem lehet például fertőző beteg. A véradás előtt nyugodtan lehet enni, a bőséges folyadékfogyasztás pedig különösen fontos. Rendszeres véradók esetén két véradás között legalább 56 napnak el kell telnie, egy évben a férfiak ötször, a nők háromszor adhatnak vért.