Bolyai-díj – 2015
Pál Csaba biológus a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Szegedi Biológiai Kutatóközpontjának tudományos főmunkatársa kapta az idei Bolyai-díjat.
A Bolyai-díjjal kitüntetett Pál Csaba biológus, az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontjának tudományos főmunkatársa beír a Bolyai-díj Alapítvány emlékkönyvébe a Magyar Tudományos Akadémián, ahol átvette az elismerést Áder János köztársasági elnöktől, 2015. május 17-én.
Fotó: Kovács Attila/MTI
A kétévente odaítélt, most nyolcadik alkalommal átadott Bolyai-díjat – a rendszerváltás óta a legnagyobb presztízsű, magánszemélyek által alapított magyar tudományos elismerést – harmadszor kapta biológus. Pál Csaba a díjjal járó százezer eurót további kutatásainak finanszírozására fordíthatja.
Pál Csaba, biológus
Fotó: Kovács Attila/MTI
Pál Csaba 1975-ben született, orvos családban. 1998-ban kapta meg biológus diplomáját a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemen, ezután a genetikai rendszerek és biológiai hálózatok evolúciójával foglalkozott. Doktori diplomáját 2002-ben szerezte meg, majd ösztöndíjjal több évet töltött külföldön: kutatott Oxfordban, Heidelbergben, 2008-as hazatérését megelőzően a Trentói Egyetem vendégprofesszoraként dolgozott.
2008 óta a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpont Biokémiai Intézetének tudományos főmunkatársa, az Evolúciós Rendszerbiológiai csoport vezetője. Kutatócsoportjának egyik fontos célja, hogy már ismert antibiotikumok kombinációjának használatával tegyék hatékonyabbá a kórokozók elleni küzdelmet. Munkatársaival azt vizsgálja, hogyan befolyásolja a kórokozó más hatóanyagokkal szembeni érzékenységét egy baktérium meghatározott antibiotikumhoz való alkalmazkodása során. Hazai kutatásait a Magyar Tudományos Akadémia Lendület programja támogatja.
Pál Csabának eddig több mint 40 tudományos publikációja jelent meg, eredményeit a legrangosabb tudományos folyóiratok (Nature, Science) is többször közölték. Számos hazai és nemzetközi pályázat és díj nyertese. A közelmúlt legjelentősebb, nemzetközi szinten is meghatározó felfedezéséért 2014-ben elnyerte a Szent-Györgyi Talentum Díjat. 2008-ban az Osztrák Akadémia Ignaz Lieben-díjával tüntették ki. Ezt a nemzetközi díjat évente egy kutató veheti át, aki negyvenedik életévét még nem töltötte be.
Tanítványai is kiemelkedően sikeresek, sokan közülük is nemzetközi díjakat nyertek el. Pál Csabának jelentős szerepe volt abban, hogy külföldön dolgozó, nemzetközileg is elismert fiatal kutatók Magyarországon, a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban folytassák munkájukat.
A Bolyai-díj Alapítvány tájékoztatása szerint az MTA közreműködésével felkért 14 tudósból álló, a mindenkori köztársasági elnök elnökletével működő díjbizottság ezúttal is zártkörű tanácskozást követően választotta ki az idei díjazottat.
A tudományterülethez nem köthető Bolyai-díj olyan magyar állampolgárságú vagy magyar származású tudósnak adományozható, aki nemzetközi mércével is kimagasló eredményt ért el a tudományos kutatás, a fejlesztés, a tudományos utánpótlás nevelése, valamint ezek eredményeinek a társadalmi-gazdasági életben való hasznosítása terén.
Tizenöt évvel ezelőtt az első Bolyai-díjat az MTA jelenlegi alelnöke, Freund Tamás neurobiológus kapta, őt követte Roska Tamás informatikus, Bor Zsolt fizikus, Lovász László matematikus, az MTA jelenlegi elnöke, Ritoók Zsigmond ókorkutató, Perczel András vegyész, valamint Nusser Zoltán neurobiológus.