A légszennyezés a profi focistákat sem kíméli

Németországban sporteredmények elemzésével próbálják közérthetővé tenni, miért szükségesek fokozott erőfeszítések a légszennyezés csökkentése érdekében.

Fotó: Profimedia
A légszennyezés az idő előtti halálozások terén vezető tényező, világszerte évente hétmillió, Európában 680 ezer életet követel. Egyszersmind gazdaságilag is jelentős visszahúzó erő: 600–200 milliárd euró – ennyire taksálja az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) azt az éves kárt, amelyet a légszennyezés az európai országoknak okoz. De hogyan lehetne ezt a megállapítást az átlagemberek számára is érthetővé tenni?
A tudományos kutatások eddig zömmel azzal foglalkoztak, milyen hatással jár a társadalom egészére a légszennyezés visszaszorítása, illetve mennyire hat kedvezőtlenül az ipari tevékenység és a foglalkoztatás alakulása. A bonni Munka Jövője Kutatóintézet (Institut zur Zukunft der Arbeit – IZA) új felmérése viszont különleges, mégis releváns szempontból vizsgálta meg a kérdést: Milyen káros hatása van a környezeti szennyezésnek az egyéni munkateljesítményre, méghozzá télen-nyáron szabad levegőn végzett munka esetében?
A profi német labdarúgók 1999-2011 közötti egészségügyi adatainak elemzése szolgáltatta a tanulmány alapját. Ez ugyanis következetes és viszonyítható mérőszámokat ad, amelyek más foglalkozások tekintetében általában nem állnak rendelkezésre. A tanulmány szerzői a játékosok gólpasszainak számát nevezték ki a teljesítményre vonatkozó bázisszámnak, és összevetették a mérkőzés idején az adott stadion környékén mért szállópor (PM) koncentráció órákra lebontott részecskeszámával.
A mérések szerint a futballisták teljesítménye már rövid távon is romlott, még olyan csekély légszennyezettség esetén is, amely nem éri el az uniós korlátozásokat. A gólpasszok száma 0,02 százalékkal csökkent a PM-koncentráció százalékos növekedésével arányban. Érdekes megfigyelés, hogy a focisták mintha próbáltak volna alkalmazkodni a megváltozott levegőminőséghez: erősebb szmog esetén több volt a hosszú gólpassz, mint a rövid.
Összességében elmondható, hogy minél idősebb egy játékos, és minél nagyobb fizikai megterhelés éri, illetve minél kevesebb napot pihenhet két mérkőzés között, annál komolyabb következményekkel jár a légszennyezés az egyéni teljesítményre nézve.