Inzulininjekció helyett okostapasz
Cukorbetegek millióinak könnyítheti meg az életét az amerikai kutatók által kifejlesztett „intelligens” tapasz, amely érzékeli a vércukorszint változását, és ha szükséges, inzulint juttat a szervezetbe.
Fotó: Profimedia
Az okostapasz akkora, mint egy bélyeg, és több mint száz, szempilla hosszúságú tű található rajta. A mikrotűk a bőr felszínén áthatolva, a hajszálerekben folyamatosan érzékelik a vércukorszintet. A tűkben nanorészecskék találhatók; a mikroszkopikus „buborékokban” inzulinraktárak vannak, amelyek azonnal szétesnek, és inzulint juttatnak a szervezetbe, amint a beteg vércukorszintje túl magasra emelkedik.
„Gyorsan működő tapaszt fejlesztettünk ki cukorbetegek számára, amelynek a használata egyszerű, és nem mérgező anyagokból készült. Az egész rendszert a beteg személyes tulajdonságaihoz lehet igazítani, figyelembe véve a testsúlyát és az inzulinérzékenységét, tehát az ’intelligens’ tapaszt még okosabbá lehet tenni” – mondta Zhen Gú, az Észak-Karolinai Egyetem professzora a The Telegraph brit napilapnak.
Az 1-es típusú, valamint az előrehaladott 2-es típusú cukorbetegek jelenleg kénytelenek rendszeresen ellenőrizni a vércukorszintjüket, és annak szinten tartása érdekében inzulininjekciókat kell beadniuk maguknak. Ez a módszer azonban egyrészt fájdalmas, másrészt nem is eléggé pontos.
„A nem megfelelő mennyiségű inzulin bejuttatása komoly szövődményeket okozhat, mint például a vakság és a végtagvesztés, sőt akár diabetikus kóma vagy halál” – mondta John Buse, a kutatás egyik résztvevője, az Észak-Karolinai Egyetem Cukorbeteg Gondozóintézetének igazgatója. Bár az okostapaszt egyelőre csak egereken tesztelték, a kutatók szerint a rendszert emberekre is alkalmassá lehet tenni. Az új inzulintapaszt a betegnek csak néhány naponta kell majd cserélnie.
Richard Elliott brit diabétesz-kutató szerint ez a fejlesztés még korai szakaszánál tart, így további kutatásokra és klinikai tesztekre lesz szükség annak kiderítésére, hogy az okostapasz valóban képes lesz-e megkönnyíteni cukorbetegek millióinak életét.