Csontsejtek intelligenciája
Az emberi csontrendszer közel annyira bonyolult működésű, mint az agyáé – mutattak rá ausztrál kutatók.
Illusztráció: monash.edu
A Bone című szaklapban megjelent tanulmány szerint – amit Pascual R. Buenzli, a Monash Egyetem alkalmazott matematika előadója és Natalie A. Sims, a melbourne-i St. Vincent Kórház Orvosi Kutatási Intézetének docense jegyezett – csontsejtjeink közt oly nagyfokú az összetettségi szint, az információáramlás, hogy azt csak az agyunkéval lehet összevetni. Köztudott, a csontsejtek a felszínükön levő nyúlványok révén összeköttetésben állnak a szomszédos sejtekkel. Idáig azt nem tudtuk, hogy egy átlagsúlyú felnőtt esetében, a nagyjából 10 kilónyi csonttömeg mennyire „okos”.
A modern képalkotó módszerek használata mellett matematikai modellezést is alkalmazva a világon először számították ki csontsejtjeink (oszteociták) számát és azt, hogy közöttük összesen mennyi kapcsolat alkotja a teljes hálózatot. Csontvázunk mintegy 42 milliárd csontsejtből áll össze. Összehasonlításul az emberi agyban az idegsejtek száma 86 milliárd. Egy matematikai modellel kiszámolták a közöttük levő – ideértve a csontfelszíni sejtekkel való – kapcsolatok számát is, ez már 23 billió. Óriási szám, pláne ha azt nézzük, a természet egyik csúcsgépezetének tartott emberi agyban 150 billióra becsült az idegsejt-kapcsolatok száma. Csontsejtjeink is folyvást információt adnak tovább például arról, hol van gyengülőben vagy hol sérült a csontváz, azaz hol szorul fiatalításra. Azt is kiszámolták, egy átlagfelnőtt csontrendszere naponta 9,1 millió új csontsejttel fiatalodik.
A csontok érzékelik a mechanikai igénybevételt, befolyásolhatják az immunrendszer működését, kihatással lehetnek a kövérségre, veseműködésre, férfiak nemzőképességére. A csontsejti kommunikáció lényeges, hiszen a csontok adják stabil vázunkat, e váz sejthálózatának helyes működése elengedhetetlen számunkra.
Natalie Sims megjegyzi: Ma még keveset tudunk arról, miért van szüksége a csontvázunknak ilyen komplex hálózatra, és hogyan kommunikálnak az oszteociták, de kutatásunkkal nagy lépést tettünk előre, hogy a csontrendszeri zavarok, a csontritkulás során jobb kezelési módokat dolgozzunk ki a jövőben.”