Élelmiszerfüggés?

A Monash Egyetem híroldalán megjelentek szerint, spanyol és ausztrál kutatók vizsgálatai alapján úgy tűnik, az élelmiszerek is okozhatnak függőséget.

Fotó: Profimedia
Világszerte az egyik legnagyobb egészségügyi probléma az elhízás. Ezért, ha ennek megálljt tudna parancsolni az orvostudomány, milliók életét könnyíthetnék meg.
Az itt vázolt vizsgálataik során, melyről az European College of Neuropsychopharmacology Amszterdamban megrendezett, 28. konferenciáján számoltak be. A Granadai Egyetem és a Monash Egyetem szakemberei annak jártak utána, hogy a normál testsúlyú és elhízott személyeknél az élelmiszerek utáni sóvárgás mely agyterületeket mozgatja meg. Először svédasztalos formában ételekkel kínálták őket, bármiből bármennyit ehettek. Később ételfényképeket mutattak nekik, így váltva ki náluk a mutatott ennivalók utáni vágyakozást, közben funkcionális mágneses rezonanciavizsgálattal (fMRI) figyelték agyműködésüket.
Kiderült, mindkét csoportnál más és más agyterületek léptek egymással kapcsolatba, ráadásul olybá tűnik, az elhízáshoz kapcsolódó agyműködés valamelyest az egyéb függőségekéhez hasonlatos. Három hónap elteltével megmérték mindenki testtömeg-indexét, keresve a további esetleges elhízás mértékét, és a túlsúlyosak bizonyos hányadánál lényegében előre jelezhető volt a hízás az agy úgynevezett jutalmazó központja és a szomatoszenzoros kérge között megnövekedett kapcsolatából. Egyes kutatók szerint a Földön járványszerű méreteket öltött, emberek millióit érintő, elhízásért az élelmiszerfüggőség tehető felelőssé.
Oren Contreras-Rodríguez kutatásvezető, a kognitív pszichológia szakértője szerint még folyik a vita arról, vajon az elhízást lehet-e az „élelmiszer-függőség” számlájára írni, de mindenesetre „eredményeink támogatják azt az elképzelést, hogy az élelmiszerek kiváltotta ingerek feldolgozása során hasonló változások mennek végbe az idegrendszerben, mint a drogfüggőknél”. Az okozati összefüggéseket természetesen még vizsgálni kell, de az általuk végzett kísérlet eredményeit alapul véve, a jövőben az elhízottakat könnyebben lehetne kezelni, más szenvedélybetegségekhez hasonlóan, klinikai körülmények között gyógyszeres úton, vagy az agy érintett részeit stimuláló módszerekkel.