Tisztaság, első helyen
Nem csak a mindennapos kézmosásra, de a sokkal szigorúbb követelményeket támasztó sebészi bemosakodásra is egyszerű megoldást kínálhat egy magyar fertőtlenítőszer.
Fotó: Profimedia
A Svéd Kereskedelmi Kamara által 2015-ben nagydíjjal kitüntetett magyar fertőtlenítőszer: már hideg vízzel alkalmazva is másodpercek alatt mikrobamentessé teszi a kezet.
„Voltaképpen rendkívül tiszta klór-dioxid-oldatról van szó, amely méretfüggő sebességgel öli a mikrobákat, sejteket. Vagyis minél kisebb a célpont, annál gyorsabban elpusztítja. Ezért nem tesz kárt az átlagos baktériumoknál nagyságrendekkel nagyobb emberi hám- és bőrsejtekben: rendkívül illékony lévén rég elpárolog, mire elroncsolhatná a sejteket. A bőrön, nyálkahártyán megtelepedett baktériumokra és gombákra ugyanakkor végzetes csapást mér olyannyira, hogy percekig tartó bemosakodás helyett a sebésznek is elég 10-15 másodpercig klór-dioxidos vízben áztatnia a kezét” – magyarázza az egészségügyi téren egyelőre csak torok- és szájfertőtlenítésre, illetve a fogak gyökércsatornájának csírátlanítására engedélyezett antibakteriális szer feltalálója, Noszticzius Zoltán vegyészprofesszor. A páratlan vírus-, gomba- és baktériumölő hatás annak köszönhető, hogy a klór-dioxid a sejtfehérjék négy fontos aminosavát teszi tönkre.
A hagyományos antibakteriális szerekkel szemben tehát nem egy bizonyos élettani folyamatot akadályoz, hanem az összeset, amelyben a szóban forgó aminosavak, pontosabban az azokat tartalmazó fehérjék érintettek. Így annak a veszélye sem áll fenn, hogy valamely baktérium ellenállóvá válik a klór-dioxiddal szemben.
Maga a klór-dioxid korántsem újdonság: 1811-ben izolálták meglehetősen „robbanékony” gázként. Kémiailag stabilabb, folyékony állapotban más vegyületek – például nátrium-klorit és sósav vagy citromsav – összeöntésével állítható elő. A keletkező elegyben azonban nemcsak klór-dioxid, hanem egyéb egészségkárosító molekulák is akadnak, emiatt a csodafertőtlenítőt a legutóbbi évekig legfeljebb víztisztításra, gyümölcsök és húsok ipari mosására lehetett használni.
A nagydíjat a hagyományos módon előállított klór-dioxid új tisztítási eljárásával nyerték a magyar kutatók. Sikerült olyan, úgynevezett féligáteresztő hártyát előállítaniuk, amely csak a klór-dioxid-molekulákat engedi át, így módszerük legalább 99,9 százalékos tisztaságú, orvosi célokra is alkalmazható oldatot eredményez. Noszticziusék bíznak benne, hogy találmányuk egy-két évtizeden belül nemcsak az elsősegélydobozokban, de a háztartásokban is mindennapossá válik.