Eső miatt zárva
A fenyőtoboz pikkelyeinek tövében megbújó magok a pikkelyvég finom hártyáján sodródnak messze az anyanövénytől, hogy eszményi körülmények között csírázhassanak ki.
Lóg az eső lába? Ha zárt a toboz, tudhatjuk: párás a levegő, valószínű, hogy az eső nem várat sokáig magára. Tobozok (balra), Chao Chen által kidolgozott anyag (jobbra).
Fotó: Profimedia
A hártya azonban csak száraz időben röpíti messze a magot: az esőtől elnehezedik. Ráadásul víz hatására a mag idő előtt, az anyanövényhez túl közel csírázásnak indulhat. Mivel tehát az eső nem kedvez szaporodásának, a fenyő nyirkos, párás időben egyszerűen bezárja tobozait, és csak kedvező körülmények között nyitja meg, engedi szabadon röpülni kész magjait.
A nyitási-csukási mechanizmus titka: a toboz elhalt sejtjei a nedvesség függvényében változtatják alakjukat. A pikkelyek alján és tetején más mintázatúak a rostok – a pikkely felső részében hosszirányban, az alsóban körkörösen futnak. Előbbiek alig reagálnak a légnedvesség változására, utóbbiak viszont nyirkos időben megduzzadnak, megemelik a pikkelyeket – vagyis a toboz bezárul.
Chao Chen tervező a tobozpikkelyek struktúráját imitáló, kétrétegű anyagot dolgozott ki. Mint mondja, találmánya sokféleképpen felhasználható: esővédő ernyők, pavilontetők, csarnokok burkolóanyagaként is szolgálhat. Nedvesség hatására a sínre szerelt takarólapok, cserepek, csempék összezárulnak, száraz időben viszont fölnyílnak, beengedik a fényt. A sokoldalú anyagból Chen szerint „indikátorpálca” is készíthető, amellyel a hobbikertész egy pillanat alatt megállapíthatja, elegendő-e még a talajnedvesség, vagy ideje már öntözni.