Mennyi az elég?
Így a tél közepén sokan szedünk vitaminokat, hogy erősítsük immunrendszerünket. De szedhetünk-e belőlük bármennyit? Lehet-e túladagolni a vitaminokat?
Fotó: Profimedia
A túlzott C-vitamin a vesebetegeknek, a túl sok A-vitamin elsősorban a kismamáknak lehet veszélyes. A vesebetegeknek a D-vitaminnal is vigyázniuk kell, ennek felszívódását gátolhatják bizonyos savlekötők, melyek még a magnéziumszintet is túlzottan megnövelhetik. A várandós nőknek az élethelyzetükhöz illesztett folsavbevitelre lehet szükségük. A megfázástól, influenzától tartva sokan kezdenek el különféle készítményeket vásárolni, ám ha nem figyelnek a sokszor azonos összetevőkre, túladagolás is lehet a vége – hívja fel a figyelmet Dr. Hankó Balázs, a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának főgyógyszerésze.
Ha fáradtnak, kimerültnek, betegesnek érezzük magunkat, érdemes elgondolkodnunk a vitaminpótlás lehetőségén. A multivitaminok minden vitaminból, ásványi anyagból és nyomelemből tartalmazzák az ajánlott mennyiséget, vannak olyan készítmények, amelyeket életkorunk, egészségi állapotunk, nemünk, életmódunk alapján állítanak össze. Ha ilyet választunk, biztosan kivédhetjük a túladagolást – mondja a főgyógyszerész, leszögezve, hogy nagyon fontos a rendszeresség. Ezek a készítmények ugyanis csak akkor fejtik ki jótékony hatásukat, ha huzamosabb ideig, legalább egy szezonon keresztül szedjük őket.
Önállóan leginkább a C- és a D-vitamint szokták szedni, főként azért, mert erősítik az immunrendszert. Előbbi ráadásul kiváló antioxidáns, és mivel vízben oldódik, nem lehet túladagolni, a felesleges mennyiség ugyanis távozik a vizelettel. A túl sok C-vitamin ugyanakkor megterhelést jelent azoknak, akik veseproblémákkal küzdenek. Ezért nekik különösen fontos odafigyelniük arra, hogy a megfázásos időszakban szedett egyéb készítmények, például a láz-, fájdalom- és köptetőt is tartalmazó komplex szerek milyen dózisban tartalmaznak C-vitamin.
A D-vitamin ugyan zsírban oldódik, de a napsütés hiánya miatt mégsem árt ilyenkor rendszeresen pótolni. A D-vitamint a csecsemők és kisgyermekek olajos csepp formájában kaphatják meg, míg a nagyobb gyermekek és a felnőttek tablettát is szedhetnek. Nem mindig szükséges a napi alkalmazás, sőt nagyobb dózisok esetében heti bevitel ajánlott. Jó, ha tudjuk, hogy a D-vitamin segíti a magnézium felszívódását, így nem alkalmazható együtt a magnézium tartalmú savlekötőkkel, mert megnövekedhet a szervezet magnéziumszintje.
Az A-, E- és K-vitamint is el tudja tárolni a szervezetünk, vagyis ha nem figyelünk, könnyen túladagolhatjuk ezeket. Tehát, ha változatosan étkezünk, nem feltétlenül kell naponta gondoskodnunk a pótlásukról. A kismamáknak kifejezetten ügyelniük kell arra, hogy kevesebb A-vitamint vigyenek be, mert árthatnak a magzatnak. A megfelelő folsav bevitelre pedig kifejezetten figyelniük kell, ideális esetben már a gyermekvállalás előtt.
Forrás: Semmelweis Egyetem