Parkinson-betegek Világnapja
Ma Magyarországon 30 000 ember él Parkinson-kórral, ám 2030-ra a betegszám megkétszereződésével kell számolni.
Fotó: Profimedia
1997 óta április 11. a Parkinson-betegek Világnapja. Ezen a napon született James Parkinson. A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a betegségre, és az érintettek társadalmi elfogadottságának fontosságát.
Európában majdnem 1,4 millió egyént érint ez a betegség, és 2030-ra a betegszám megkétszereződésével számolnak a szakértők. A Parkinson-kór a második leggyakoribb úgynevezett degeneratív idegrendszeri betegség az Alzheimer-kór után, rendkívül nagy tehát a betegség egészségügyi, valamint szociális és társadalmi jelentősége. A Parkinson-kór kezelése egyedi megközelítést igényel, hiszen a kórkép nagyon változatos tüneteket okoz – ezek között a mozgászavar a legjellemzőbb és legismertebb. Mivel e Parkinson-kór egyedi, változatos betegség, így A betegség előrehaladott szakaszában a betegeket leginkább az teszi próbára, hogy kiszámíthatatlan a mozgásuk, nem tudják tervezni napjaikat, egyre inkább segítségre szorulnak. Kommunikációs készségük, beszédük, írásuk romlik. Az általános vélekedéssel ellentétben a Parkinson-kór nem kizárólag az idős kor betegsége, egyre több a fiatalkorban diagnosztizált beteg is. Míg a fiataloknál kezdődő megbetegedés gyakorta a munkahely elvesztésével és komoly stigmatizációval jár, idősebb korban az önellátó képesség elvesztése a legfájóbb probléma, amivel a betegeknek és családjuknak szembesülnie kell.
A DELTA Magyar Parkinson Egyesület 2016. április 11-én dunai hajózással egybekötött közösségi akciót szervezett. Az eseményen számos hazai híresség lelkesítő üzenetét osztották meg a betegekkel és hozzátartozóikkal. Mádl Dalma, Berki Krisztián olimpiai bajnok tornász, Eszenyi Enikő, Gerendás Péter, Schell Judit, Monspart Sarolta és Bozsik Yvette is támogatásáról biztosította az érintetteket.