A kitartás gyümölcse
A kitartás, a szorgalom sokszor legalább annyit ér, mint az általában többre értékelt intelligencia.
Az intelligenciahányados (IQ), különösen az összetett tudást igénylő területeken, nagyban befolyásolja a teljesítményt, ám a hosszú távú célok megvalósításában az állhatatosság szinte nélkülözhetetlen. A legjobb persze, ha mind a kettő megvan bennünk.
Charles Darwin például zseniális meglátásai révén jutott el a természetes kiválasztódás eszméjéig, de húsz éven át tökéletesítette életművét, a Fajok eredetét, mellyel világhírű lett.
Thomas Edison, a szénszálas izzó feltalálója is jó példa a kitartásra. Kísérletei során több mint hatezer különféle anyagot próbált ki, míg végre rátalált a megfelelőre. Gyakran idézik híres mondását: „A zsenialitás egy százaléknyi ihlet és 99 százalék verejték.”
Egy kísérlet során 4913 chicagói elsős gimnazista kitartását egy teszttel mérték, majd ezt összehasonlították a későbbi érettségi eredményükkel. A végén kiderült, hogy az állhatatosság és a szorgalom egyértelmű záloga a jó teljesítménynek (természetesen a céltudatosság, a családi, kulturális háttér valamint az oktatás színvonala sokat számít).
És azt tudta Ön…?
Hasonló végzettségűek körében végzett tesztek szerint az állhatatosság és a kitartás az életkorral nő, különösen 65 év fölött.
A házasok és elváltak körében végzett felmérések a férfiak esetében egyértelmű összefüggést mutattak a kitartás és a házasság tartóssága között; nőknél nem.
A 2016 márciusában megjelent Lelkünk című National Geographic különszám bemutatja a személyiség különféle típusait, valamint azokat az élethelyzeteket, melyek kinek-kinek leginkább megadhatják az elégedettség, a másokhoz tartozás, az önállóság és a rátermettség érzését.