Robotdenevér
Nem könnyű átlátni, hogy minden rendben zajlik-e a hatalmas építkezésen, hogy az ütemterv szerint folyik-e a munka.
Szilikonanyagú szárny akár hatszázszorosára is megnyúlhat mozgás közben, így jelentős mennyiségű energiát takaríthat meg a repülés során.
Fotó: ADOBE STOCK
Leginkább ez a probléma sarkallta az Illinois Egyetem kutatóit a denevérek repülési módszerét utánzó drón, a RoboBat megalkotására. Fejlesztés alatt álló szerkezetük kevésbé balesetveszélyes, mint a hagyományos drónok – a gyorsan pörgő rotorok ugyanis komoly sérüléseket okozhatnak.
A kutatók nem csupán pompás repülési képességei, fordulékonysága miatt választották modellül a denevért; a bőregerek rugalmas, bőrhártyás szárnyukkal ráadásul jóval energiatakarékosabban haladnak a levegőben, mint a rotorjait nagy fordulatszámon pörgető drón. Seth Hutchinson és csapata szerint magasról indítva a RoboBat sokkal tovább maradhat a levegőben, mint a hagyományos drónok, ugyanis röpte legnagyobb részében, akárcsak a denevérek, széttárt szárnyakkal siklik a levegőben.
A két-három arasznyi szerkezet persze nem csak azt térképezhetné fel, hogy minden rendben zajlik-e a nyüzsgő építkezésen. Fejlesztői szerint kisebb postacsomagok kézbesítésére is alkalmas lesz, mert bonyolult terepviszonyok között is biztonsággal navigál majd, nem veszélyezteti az emberek testi épségét.