Az elhízás is lehet elindítója a májrák kialakulásának

A nem alkoholos eredetű zsírmáj és az abból kialakuló steatohepatitis (NASH) a leggyakoribb krónikus májbetegség, előfordulása az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt.

Fotó: Profimedia
A májrák kialakulása mögött ma még többnyire a vírusos hepatitis vagy a túlzott alkoholfogyasztás áll, ám 2030-ra várhatóan már a NASH okozza majd az ilyen típusú daganatok többségét – mondja Dank Magdolna, a Semmelweis Egyetem Onkológiai Központjának igazgatója. A NASH többnyire túlsúlyos vagy elhízott emberekben alakul ki, hosszú ideig tünetmentes, ezért különösen fontos a megelőzés – hangsúlyozza az egyetemi docens, aki szerint a máj zsírtartalmának csökkentésével, a súlyfelesleg leadásával sokat tehetünk azért, hogy ne alakuljon ki ez a betegség.
A nem alkoholos steatohepatitis esetében többnyire csak akkor jelentkeznek a tünetek (pl. súlyvesztés, fáradtság, gyengeség), amikor már előrehaladott stádiumban van a betegség, mely évek, esetleg évtizedek alatt fejlődött ki. Fő jellegzetessége, hogy zsír halmozódik fel a májban, gyulladással, szöveti károsodással járhat, cirrózist is okozhat, így a máj egy idő után már nem tud megfelelően működni, és végső soron akár rák is kialakulhat. A nemzetközi tendenciákhoz hasonlóan Magyarországon is egyre több ilyen beteg van, a májrákos esetek 56 százalékát már nem a vírusos hepatitis okozza idehaza sem.
Habár a NASH egyre elterjedtebb, kialakulásának okai még mindig nem egyértelműek. A betegek vérében megnő a lipidek – pl. koleszterin vagy a trigliceridek – szintje, gyakran társul hozzá diabétesz. Hátterében állhat az inzulinrezisztencia, az oxidatív stressz és a máj gyulladásos megbetegedése is. Önmagában csak az elhízás a 3-3,5-szeresére emeli a májdaganatok kialakulásának a lehetőségét, egyéb tünetekkel társulva pedig még ennél is nagyobb a kockázat. Diabéteszeseknél 2-4-szeres a májrák előfordulása.
A NASH gyakrabban alakul ki középkorú és túlsúlyos vagy elhízott emberekben, de gyermekeknél is megjelenhet, a férfiaknál és a nőknél nagyjából azonos arányban fordul elő. Mivel a tünetek többnyire már csak a betegség előrehaladott állapotában jelentkeznek, mindenképpen a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt – mondja Dank Magdolna. Az Onkológiai Központ igazgatója szerint fontos, hogy megszabaduljunk a májban felhalmozódott zsírtól, elérjük a normál testsúlyt, ehhez pedig elsősorban életmódváltásra, egészségesebb táplálkozásra van szükség.
Forrás: Semmelweis Egyetem