Tegnap még fantaszikum volt, ma már valóság
A robotok már nem csak sci-fi filmek szereplői, a távoli jövő képzeletbeli alkotásai, hanem lassan mindennapjaink részeseivé válnak.
A terápiás fókabébi: PARO.
Fotó: Profimedia
Az egészségügyben az emberi dolgozók és a páciensek segítése mellett akár ki is bővíthetik a kórházak szolgáltatásait. A monotonabb munkakörökben pedig talán egy nap átveszik az orvosok és ápolók szerepét.
Az Egyesült Államok Járványügyi Központjának statisztikái szerint az Egyesült Államokban minden 25 betegből egy fertőződik meg kórházi kezelés során. Ami még meglepőbb, kilenc ilyen páciensből egy bele is hal az ellátás során elkapott betegségbe.
Fotó: Youtube
A veszélyt azonban jelentősen csökkenti a Xenex Robot nevű takarítószerkezet. A gép speciális UV-s fertőtlenítő módszerekkel gyorsan és hatékonyan tisztítja meg a létesítményeket. A Westchesteri Egészségügyi Központ adatai alapján a robot alkalmazásával a Clostridium difficileegy baktérium okozta vastagbélgyulladást előfordulása 70 százalékkal csökkent.
A gépek más fontos háttérfeladatokat is elláthatnak az egészségügyi létesítményekben. Pepper, a 120 centi magas humanoid például recepciósnak készül két belga kórházban. Nem is gondolnánk, hogy mekkora szükség van egy mindig vidám és naprakész alkalmazottra, aki képes pontosan tájékoztatni a betegeket.
Pepper 20 nyelvet ismer fel, ezen kívül megkülönbözteti a férfi-, a női, illetve a gyermekhangot. A robot hatalmas segítség lehet a kórházba érkezők eligazításában. A hozzá hasonló társas gépek azonban egyéb munkaköröket is elláthatnak a jövő egészségügyében: lehetnek asszisztensek, fizikoterapeuták, de akár a páciensek félelmeinek leküzdésén is dolgozhatnak.
Hasonló feladatra már vannak kifejlesztett szerkezetek. Itt van például PARO, a japán terápiás robotfóka, aki a betegek kényelmén „fáradozik”.
Bármilyen furcsán is hangzik, az élethű és aranyos fóka bébi rengeteget segíthet a stressz, a fájdalom, valamint a magány feldolgozásában. Mivel PARO-nak egy valódi állattal ellentétben nincsenek nagy igényei, így a jövőben sokkal több kórházban is használhatják. A puha szőrű, kedves tekintetű robot a tervek szerint nem csupán a betegekre, de a gondozóikra nehezedő problémákat is oldhatja.
A recepciós Pepper nagyobb testvére, TUG szintén háttérmunkát lát el. Az erős robot 453 kilogrammnyi gyógyszert, laboratóriumi mintát és egyéb érzékeny anyagokat bír el. TUG érintőképernyőn keresztül kapja az utasításokat, a parancsok teljesítése után pedig automatikusan visszatér töltőállomására.
A robot amellett, hogy elbírja a nehéz terheket, éjjel-nappal is képes dolgozni, így jelentősen megkönnyíti a személyzet munkáját.
Hasonló feladatot végez a japán Robear. Igaz, a robosztus, rajzfilmbe illően kedves medveábrázatú gép nem szereket, hanem embereket szállít. A robot segít egyik ágyból a másikba vinni, felállítani, vagy kerekesszékbe ültetni a betegeket. Emellett a felfekvés megelőzésében is segít, hiszen bizonyos időközönként átforgatja a fekvő pácienseket.
Szintén az ápolók és a betegek életét könnyítheti meg a Veebot. A keringést feltérképező robot segítségével a vérvétel gyorsabbá, pontosabbá és legfőképp kevésbé kellemetlenné válik.
A gép nélkül még a legtapasztaltabb egészségügyi dolgozó is hibázhat, használatával azonban stabil egy percre rövidül a vérvételi folyamat. A tesztek alapján a Veebot 83 százalékos pontossággal képes megtalálni a legmegfelelőbb vénát – ez sokkal jobb arány, mint amire egy ember valaha is képes lesz.
A robotok természetesen a műtőben is megjelentek már. A da Vinci Surgical System egy nagyfelbontású 3D-s képalkotó rendszer, melyhez apró, mozgékony műszerek is tartoznak. A szerkezetet mindvégig a sebész irányítja, így olyan precíziós beavatkozást is elvégezhet, mely korábban lehetetlen volt.
A mikrovilágban dolgozik a Max Planck Intézet robotja is. A szerkezet annyira apró, hogy képes a testnedvekben úszkálni. A miniatűr eszközzel a szakértők célzottan alkalmazhatják a különböző készítményeket. A fésűkagylóra emlékeztető robot rengeteg terepen bevethető: alkalmas a véráramban, nyirokrendszerben, sőt, a szemgolyón való utazásra is.
Az orvosok munkáját azonban a kórházon kívül is segíthetik a gépek. Bizonyos eseteknél fontos, hogy a páciens pillanatok alatt megfelelő ellátást kapjon, ez azonban vidéken sokszor nem megoldható. Az Intouch távegészségügyi hálózat viszont megoldja ezt a problémát.
A rendszer sürgősségi konzultációt biztosít bizonyos pácienseknek – például szív- és érrendszeri problémákkal küzdő alanyoknak. Az Intouch-csal a vidéki szakemberek is hozzáférhetnek olyan szolgáltatásokhoz, melyekkel segíthetnek a közösségükben elő betegeken.
A hálózattal eddig nagyjából 750 ezer olyan egészségügyi találkozó zajlott le, amely korábban nem jöhetett volna létre. Az egészségügyi robotika tehát elképesztő tempóban fejődik. Ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy az emberi munkaerő veszélyben lenne. A jövő útja ugyanis az, hogy az orvosok és ápolók a gépek vezérléséért, valamint a kreatívabb feladatokért legyenek felelősek. A robotok sokszínűségét látva pedig lesz mit koordinálniuk.
Forrás: Medical Futurist