Zöld teánál jobb a zöld rózsa
Régóta köztudomású, hogy a különféle teák nem csupán ízletes folyadékpótlók, hanem az egészség megőrzéséhez is hozzájárulnak.
Rosa chinensis Jacq. nem túl szép, de zöld sziromleveleivel igazi különlegesség a rózsák világában.
Fotó: Wikimedia
Különösen tudják ezt a több évezredes múltú népi gyógyászatra visszatekintő Kínában is, ahol folyamatosan nő a gyógynövényes teák népszerűsége. A növekvő gyógyteafogyasztás Kínában (és másutt is) egyébként részben már valószínűleg annak is köszönhető, hogy több esetben tudományos elemzések ugyancsak igazolták antioxidáns és egyéb tartalmukon alapuló hatásosságukat.
Egy kínai kutatás most kiderítette, hogy némely gyógyteák hasznosabbak még a hosszú ideje dicsért zöld teáknál is. A Csöcsiang (Zheijang) Agrártudományi Akadémia, a Hangcsu (Hangzhou) Agrártudományi Akadémia, a Csinghai (Qinghai) Egyetem és a Csöcsiang Egyetem szakemberei az országból 110 gyógyteát vontak vizsgálat alá és hasonlították őket össze nyolcféle zöld teával. A különféle növényekből készült gyógyteák nemcsak ránézésre, színükben voltak különbözőek, hanem antioxidáns-tartalmuk között is jelentős eltéréseket találtak. Tény, hogy többségük ebben a vonatkozásban gyengébbnek minősült, mint a zöld teák, ugyanakkor öt gyógynövényes tea tulajdonságai hasonlóak voltak, kettőé pedig kiemelkedő mértékben fölül is múlta a zöld teák ugyanezen értékeit.
Az édeskés ízű „Teng Cha” tea vagy másik nevén Rattan tea (az Ampelopsis grossedentata a szőlőfélék családjába tartozik) és a kínai rózsa tea, eredeti nevén a „Yue Ji Hua” (Rosa chinensis Jacq.) voltak azok, amelyek antoixidánsok, magyarán oxidációt gátló vagy legalábbis késleltető anyagok tekintetében kiválóbbnak bizonyultak, mint a vizsgált zöld teák. A Teng Cha tea kapcsán külön érdemes megjegyezni, hogy írott források alapján már 1385-től bizonyosan fogyasztják.