3D mozizás szemüveg nélkül
Egy új vászonnak köszönhetően a jövőben a mozirajongóknak már nem kell szemüveget viselnie ahhoz, hogy élvezhessék a 3D élményét.
Illusztráció: Christine Daniloff/MIT
A Cinema 3D nevű technológia a jövőben nagyobb felületeken teszi lehetővé térhatású mozizást, bumszli szemüveg nélkül, bár a módszer kereskedelmi forgalomban egyelőre nem használható.
A 3D-s vetítések egészen más élményt nyújtanak, a filmnézéshez használt szemüvegeket sokan nem szeretik. Léteznek már alternatívák a probléma megoldására, ezek azonban technikai okok miatt mozikban nem terjedtek el.
Az egyik leggyakoribb ilyen eszköz a parallaxis akadály, azaz olyan apró rések a televízió képernyőjén, melyek a szem számára a mélység illúzióját keltik. Ezeket az akadályokat azonban csak bizonyos távolságból és szögből lehet megfelelően látni – így a nagyobb termekben a módszer használhatatlan. Ráadásul a széles nézőtéren ülő mozizók számára pixeleket is úgy kéne elosztani, hogy minden egyes néző megfelelő képet lásson.
„Az eddigi szemüvegmentes 3D megközelítésekhez olyan nagy felbontású képernyőkre lenne szükség, melyek kivitelezhetetlenek” – mondta Wojciech Matusik, az új technológiát bemutató tanulmány egyik szerzője, a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) elektro – és számítástechnikai docense. A forradalmi módszer tükrök és lencsék segítségével hozza létre a minden néző számára élvezhető látványt.
„Az optikai elemek pontos tervezésével szemüveg nélkül érhetünk el nagyon jó minőségű 3D tartalmakat” – tette hozzá Piotr Didyk, a tanulmány társszerzője, a németországi Max Planck Informatikai Intézet és a Saar-vidék Egyetem kutatója.
A fejlesztők szerint ahelyett, hogy a képeket minden egyes pozícióhoz külön vetítenék, egyszerűbb, ha egy aránylag kisebb terjedelmű nézőcsoportot használnak fel. „Megoldásunkkal minden helyről élvezhető a térhatás” – állapította meg Dydk.
A Cinema 3D prototípusát már létrehozták, a szerkezet tesztje során az egymástól távolabb elhelyezkedő alanyok is mind három dimenzióban látták a vásznon megjelenő figurákat.
Fontos megemlíteni, hogy kereskedelmi használatra egyelőre nem megfelelő a módszer. A próbánál használt vászon alig nagyobb egy jegyzettömbnél, ráadásul 50 szettnyi tükörre és lencsére van szükség a működtetéshez. A kutatók azonban bíznak benne, hogy egy nagyobb verzió jobb képet hoz majd létre – és talán a vetítéshez használt szerkezet is egyszerűsödik.
„Most megvárjuk, az eljárás anyagilag kivitelezhető-e ahhoz, hogy egy valódi mozi méretéhez is elkészítsük” – mondta Matusik.
A kutatók minden esetre hiszik, hogy fejlesztésük nagy előrelépés lehet a szemüveg nélküli 3D-s vetítés terén.
Forrás: Live Science