Internetes személyiségjogok
Vannak, akik állhatatosan figyelik, hol-merre szeretünk böngészni, mit olvasunk, mit keresünk, mit veszünk a világhálón.
Netes keresők és közösségi oldalak gyűjtik folyamatosan és elemzik a felhasználók hagyta beszédes, sokatmondó digitális nyomokat, hogy kiismerjék az ízlésüket, a szokásaikat. Tudni akarják, miképpen használjuk a netet, mert így célzott stratégiákat építhetnek, szinte személyre szabhatják ajánlataikat, szolgáltatásaikat. Mi, felhasználók viszont eddig nem dönthettük el, hajlandóak vagyunk-e a másik oldal rendelkezésére bocsátani nethasználói személyiségünk jellemzőit – például közösségimédium-használati és online-vásárlási szokásainkat.
Most azonban változhat a helyzet. A 2016 őszén Helsinkiben rendezett MyData konferencián szakértők, törvényhozók, startupcég-tulajdonosok százai ültek le kigondolni, miként lehetne végre a felhasználó neten hagyott személyiségnyomainak teljes jogú birtokosa és haszonélvezője.
2017-ben február 7-e a Biztonságos Internet Napja.
Európai Unió Safer Internet Program akciótervének keretein belül a világ több mint 120 országában, köztük az Európai Unió mind a 28 tagállamában minden év februárjának második keddjén, ugyanazon a napon rendeznek a biztonságosabb internethasználtra figyelmeztető programokat.