Ünnepelnek a cseh kutatók az Antarktiszon
A 2007. február 22. óta működő bázison eddig 25 tudományterület 90 tudósa fordult meg és több felfedezéssel is büszkélkedhetnek.
Fotó: facebook.com/polar.sci.muni.cz
Az antarktiszi Mendel kutatóbázist a brnói Masaryk Egyetem működteti, immár 10 éve. Csehország volt a 26. ország, amely saját kutatóállomást létesített az Antarktiszon. Az itt dolgozó kutatók nevéhez fűződik egy új baktérium, valamint egy őskori tengeri ragadozó maradványainak a felfedezése, továbbá ők mérték az eddigi legmagasabb hőmérsékletet a Déli-sarkvidéken.
Az állomást vezető Pavel Kapler, az egyetem Földrajztudományi Intézetének munkatársa szerint a James Ross-szigeten lévő bázis 50 millió cseh koronából (570 millió forint) valósult meg. A tudósok évente két-három hónapot töltenek az állomáson, általában a januártól márciusig tartó antarktiszi nyár folyamán, amikor a legkedvezőbbek az időjárási feltételek. Ebben az időszakban a klímaváltozással összefüggő hosszú távú méréseket végezik.
Fotó:facebook.com/polar.sci.muni.cz
2015 márciusában rekordnak számító 17,8 Celsius-fokot jegyzett a bázis egyik automata hőmérsékletmérő-állomása, amely a több mint 500 méterrel a tengerszint fölé magasodó Davies Dome jéghegy tetején áll.
Az egyetem paleontológusok sem tétlenkednek, a világon elsőként találtak megkövesedett szivacsokat az Antarktiszon és ugyancsak cseh tudósok tárták fel az őskori tengeri ragadozó, a plezioszaurusz 75 millió éves maradványait az antarktiszi Vega-szigeten.
A Mendel bázis munkatársai több tucatnyi mikroorganizmust fedeztek fel és írtak le a tudomány számára, továbbá bizonyították, hogy a gerinctelen állatok, elsősorban a bolharákok, a Föld mágneses mezejét érzékelve tájékozódnak.
A cseh kutatóállomás 21 méterszer 11 méteres főépülete 15-20 kutató befogadására alkalmas. Az épület körüli tárolókban a különböző berendezéseket őrzik. A kutatók vízellátásáról egy gleccser által táplált közeli patak gondoskodik. Kapler szerint az egyetem legalább egy laboratóriummal és egy műhellyel akarja kibővíteni a bázist.