Betonbiztos jövő?
Mi határozza meg a leggyakoribb mesterséges anyag, a beton tulajdonságait? A válasz nem is olyan egyszerű.
Fotó: Bujnovszky Tamás; építésztervező: sporaarchitects
Bizonyos sajátosságok szabályozhatók, ám a Massachusetts Institute of Technology (MIT) kutatói szerint a szakemberek általában a bevett gyakorlat és nem tudományos módszerek alapján határozzák meg az összetevők arányait. Még nincs ugyanis olyan módszer, amellyel az anyag (a fizikai paramétereket meghatározó) belső szerkezete befolyásolható. Az Oral Büyülüztürk vezetésével dolgozó kutatócsoport több természetes építőanyag (például a csont, illetve a tengeri szivacsok váza) szerkezetét tanulmányozta, hogy feltárja a molekuláris szerkezet és a fizikai tulajdonságok közötti összefüggéseket.
A fővárosi négyes metró egyik állomásánál látható betongerendák a csontszövet szerkezetét utánozzák.
Fotó: SAFA
Vizsgálataik alapján úgy tűnik, ezek az igen kemény és ellenálló természetes anyagok részecskéik komplex geometrikus elrendeződésének is köszönhetik fenti tulajdonságaikat. A szakemberek első lépésként a már megismert struktúrákat a cementben tervezik létrehozni.
Így a cementből kevert betonnak is az alkotóelemeitől alakíthatják a szerkezetét, meghatározva az anyag fizikai tulajdonságait. Ám a távlati cél az említett elvek szerint olyan tartós anyag fejlesztése, amellyel a cement akár teljesen kiváltható. Az új anyagból tartósabb utakat, házakat építhetünk, illetve nem utolsósorban a cementgyártás környezeti ártalmai is csökkenthetők.