Már a héten elkészülhet az első fotó egy fekete lyukról
Az Eseményhorizont Teleszkóp a galaxisunk közepén található szupermasszív fekete lyukat fogja megörökíteni. Ez lesz a relativitáselmélet és kvantummechanika eddigi legnagyobb tesztje.
A hatalmas távcső lesz az első szerkezet, amely fényképet készíthet egy fekete lyukról a New Scientist szerint. Ha szerencsénk van, a történelmi felvétel már a héten megszülethet. A fotónak köszönhetően a szakemberek megérthetik, miként is működnek ezek a rejtélyes objektumok.
Az Eseményhorizont Teleszkóp valójában nem is egyetlen eszköz, hanem több szerkezet hálózata. A rendszer 8 világszerte elhelyezkedő rádiótávcsőből áll – az egyik teleszkóp például az Antarktikán található. Amennyiben az időjárás megfelelő lesz, április 5-e és 14-e közt az eszközök egyszerre fogják elemezni a kiválasztott célpontot.
A távcsövek a Sagittarius A*-t, azaz a Tejút középpontjában található nagyon nagy tömegű fekete lyukat vizsgálják majd. A hatalmas területet kémlelő eszközök az objektum irányából érkező rádióhullámokat rögzítik, és egy óriási, közel Föld nagyságú virtuális teleszkópot alkotnak.
A rendszer sokkal részletesebb adatokat szolgáltathat a titokzatos objektumról, mint amilyet a szakértők valaha is látttak. A hálózat éjszakánként 2 petabyte-nyi információt fog létrehozni, ez elképesztő mennyiségű adatot jelent. A kutatók bíznak benne, hogy a fekete lyuk körül keringő fényes anyag megörökítésével a történelmi fotót is létrehozhatják.
A tudósok nagy reményekkel várják az eredményeket, a rajongóknak azonban még várniuk kell a képre: legkorábban jövőre fogják publikálni a felvételt. Igaz, a szimulációknak köszönhetően már így is van elképzelésünk arról, hogy miként is fest majd az objektum.
A fekete lyukak körüli erős gravitációban még a fény is meghajlik. Elviekben a fekete lyuk Föld felé forgó felénél egy fényes félholdszerű részt, míg a másik oldalán egy sötétebb területet láthatunk majd.
Amennyiben sikerül megpillantani az égitestet, sok kérdésre választ kaphat a tudomány – például arra, hogy honnan származik az objektumok elképesztő ereje. Mivel a tervek szerint a következő évtizedekben újabb és újabb teleszkópok csatlakoznak majd a hálózathoz, egyre pontosabb kép születhet a fekete lyukakról.
Galaxisunk középpontjának elemzése talán azt is megmutathatja, miként illeszkedik egymáshoz a relativitáselmélet és kvantummechanika. Mivel a vizsgálat során olyan jelenséget fotóznak majd le, melyet korábban senki sem láthatott, könnyen elképzelhető, hogy mai tudásunkkal felfoghatatlan kép vár ránk.