Haláltáncba kezd a Cassini a Szaturnusszal

Utolsó köreit rója a műhold a gázóriásnál, amíg bele nem csapódik a bolygóba. Addig is szakadatlanul gyűjti az adatokat.

Huszonkétszer kerüli meg a Cassini űrszonda a Szaturnuszt a gyűrűk és a bolygó közötti 2400 kilométeres résben, ezután a NASA belevezeti a gázóriásba a járművet – közölte az amerikai űrügynökség honlapján. A műhold 2004 óta kering a Szaturnusz körül, de 2017. április 26-án életének utolsó fejezete kezdődik meg a haláltánccal.
A NASA kutatója, Thomas Zurbuchen elmondta, hogy még soha egyetlen szonda sem járt ebben az régióban. A Cassini az utolsó pillanatokban is adatokat fog gyűjteni, mellyel az óriásbolygók keletkezésének kérdéseire remélnek újabb válaszokat.
A műholdnak rengeteg felfedezést köszönhetünk, kezdve a jeges Enceladus hold gejzírjeitől, amelyek egy globális óceán jelenlétére utalnak, a Titán holdon elterülő metántengerekig bezárólag.
A Cassini tizenhárom esztendő után kezdett kifogyni az üzemagyagból, ezért a tudósok úgy döntöttek, hogy az Enceladus érintetlen – potenciálisan lakható – vízi világának megőrzése érdekében a Szaturnusszal keresztezik a pályáját, hogy a légkörben megsemmisüljön.
A NASA szerint a szonda repülését úgy tervezték, hogy a következő öt hónapban a lehető legtöbb adatot gyűjthesse össze, azaz maximalizálják a tudományos hasznát a becsapódást megelőző időszakban. Talán a legkomolyabb felfedezések most várnak rá!
A küldetés többek közt pontosabb képet adhat a gyűrűk eredetéről, a bolygó belső szerkezetéről, a légkör összetételéről. Legnagyobb örömünkre pedig fotók is fognak érkezni: az eddigi legközelebbről készült felvételek az égitest felhőiről.
A küldetés projektmenedzsere, Earl Maize szerint a pálya rizikós, mert azt még nem tudják pontosan, hogy a résben található részecskék mennyire károsíthatják a szondát. Az első körnél ezért a műhold antennájával fogják óvni az érzékeny berendezéseket.
A kutatók úgy számolják, hogy a Cassini valamikor 2017. szeptember 15-e után küldi az utolsó jeleket a Földre, utána örökre elhallgat.