Igazi szörnyeteget találtak a korai Univerzumban

A fiatal Univerzum tele volt fényes, fiatal objektumokkal, az új csillagok pedig elképesztően gyorsan születtek. A hatalmas kavalkádban manapság sem könnyű kiigazodni, kutatók egy csoportja most mégis azonosított egy olyan galaxist, amely teljesen átírhatja a Világegyetemről eddig kialakított képet.

A közelmúltban bejelentett felfedezés igen meglepő. A vöröses, rögszerű képződményekből álló rendszerről a szakértők eddig úgy vélték, legfeljebb 3 milliárd évvel az ősrobbanás után keletkezett. Az objektum, a ZF-COSMOS-20115 azonban már akkor is vörös és halott lehetett, amikor a Világegyetem még csupán 1,65 milliárd éves volt.
A ZF-COSMOS-20115 egy valódi szörnyeteg. A rendszerben 300 milliárd csillag van, tehát háromszor több, mint a Tejútban. Az objektum azonban nem olyan széles, mint a mi, közel 100 ezer fényév átmérőjű galaxisunk. A ZF-COSMOS-20115 csillagai egy mindössze néhány ezer fényévnyi széles térben helyezkednek el.
Karl Glazebrook, a Swinburne Egyetem kutatója és az új tanulmány vezető szerzője szerint a felfedezéssel új rekorder született a legkorábbi hatalmas vörös galaxisok közt. A kutató úgy véli, ez egy rendkívül ritka rendszer, amely korának köszönhetően alaposan átírhatja a galaxisok fejlődésére vonatkozó elméleteket.
A ZF-COSMOS-20115 egy olyan időszakból származik, amikor a galaxisokban évente százával alakultak ki a csillagok. Igaz, ekkoriban csupán ötévente született a Nap tömegével megegyező méretű égitest – napjaink Tejútjában ennél ötször gyakrabban történik hasonló.
A szakértők most úgy vélik, amikor a galaxis 950 millió évvel az ősrobbanás után kialakult, évente akár ezer új objektum is létrejöhetett benne.
Glazebrook szerint a ZF-COSMOS-20115 petárdaszerűen fejlődött ki, alig 100 millió év leforgása alatt. Az Univerzum korai történetéből származó rendszer hamar óriásivá vált, majd ugyanolyan hirtelen megállt a fejlődésben és kikapcsolta magát.
A tudósok egyelőre csak találgatni tudnak a galaxis különös viselkedésével kapcsolatban. A mai modellek ugyanis nem adnak magyarázatot a korai Világegyetemben zajló gyors születésre és pusztulásra.
A jelenség megértéséhez további elemzésekre lesz szükség. A James Webb Űrtávcső 2018-as megindulása után a kutatók talán többet is megtudhatnak az efféle korai galaxisokról.