Számokkal bizonyítják, hogy a marihuána legalizálása előnyökkel jár

A kutatók száraz tények, azaz a kórházi teljesítések alapján jutottak erre a következtetésre.

A receptre felírt fájdalomcsillapítók túlzott használata valóságos népbetegség az Egyesült Államokban. Az opiátfogyasztás és a túladagolások miatt pedig drámaian megnőtt a kórházban kezelt drogosok száma az elmúlt években, ami komoly egészségügyi problémát jelent Amerikában.
Egy, a kábítószer- és alkoholfüggőséggel foglalkozó portálon publikált új tanulmány szerint azonban a kannabisz legalizálása visszaszoríthatja az opiáthasználatot és a túladagolások számát is. A Drug and Alcohol Dependence-ben megjelent kutatás ugyanis hozzáfért 27 szövetségi állam 1997 és 2014 közötti kórházi adataihoz, és száraz tényekre hagyatkozó eredményt közölt.
Azokban az államokban, ahol az egészségügyi marihuánát legalizálták, azt látták, hogy a függőséggel és az opiátfogyasztással kapcsolatos esetek, 1000 betegre számolva, 23 százalékkal csökkentek. A túladagolás miatt kezelt betegeknél ugyanez az arány 11 százalékos csökkenést mutatott.
Ezek az adatok párhuzamba állíthatók több másik tanulmánnyal is, amelyekben a halálesetek és a gyógyszerreceptek kiadásának csökkenéséről számoltak be a legalizálást követően. Ez közvetetten arra is utalhat, hogy sokan az erős fájdalomcsillapítók helyett inkább a legálisan hozzáférhető füvet részesítik előnyben.
A kutatók hangsúlyozzák: nem lehetünk biztosak abban, hogy az opiáthasználók számának csökkenése közvetlenül összefügg a kannabisz legalizálásával, de az eredmény meggyőző, közvetetten már erős bizonyítéknak számít.
A nemrég hivatalba lépett Trump-kormányzat egyébként elkezdte vitatni a legalizálás jótékony hatásait. Jeff Sessions főügyész például gyakorlatilag egy kalap alá vette az opiátokat és a kannabiszt, figyelmen kívül hagyva a tudományos érveket. Szerinte az életeket tönkretevő heroinfüggőséget nem lehet a – csak kicsivel rosszabb – marihuánával kezelni.