Üvegházhatású gázok szabadulhatnak fel a sarkvidék olvadásával
A Kelet-Finnországi Egyetem új kutatása szerint a permafroszt - azaz a legalább két éven át folyamatosan fagyott talaj - olvadásával jelentős mennyiségű dinitrogén-oxid szabadulhat fel.
Fotó: Wikipedia
Ez egy rendkívül erős üvegházhatású gáz – egységnyi tömegben nagyjából háromszázszor veszélyesebb, mint a szén-dioxid. A kutatók egy ideje tudják, hogy a permafroszt felolvadásával olyan gázok szabadulhatnak ki, melyek elősegíthetik a felmelegedést. Az örökfagyban található dinitrogén-oxid hatása azonban egyelőre nem tisztázott. A Kelet-Finnországi Egyetem környezetkutatói ezért úgy döntöttek, érdemes megvizsgálni a talaj gázkibocsátó képességét – számol be az egyetem oldala.
A Carolina Voigtvezető szerzőségével a Proceedings of the National Academy of Sciences-ben megjelent tanulmányban a szakértők leírják, hogy vizsgálatukhoz 16 mezokozmoszt használtak – a 80 centiméteres, természetes növényzettel borított, illetve csupasz tőzegoszlopokat Lappföldről gyűjtötték be. A 33 hetes kísérlet során a csapat azt elemezte, hogy mennyi dinitrogén-oxid szabadul fel a talaj olvadásával.
A mezokozmoszokat olyan kamrákba helyezték, melyek a természetes hő-, fény- és nedvességviszonyokat szimulálták. A kutatók a felső, eredetileg csak szezonálisan fagyott rétegtől lefelé haladva kezdték el felmelegíteni a mintákat.
Az olvadás után a legmagasabb emisszió a csupasz tőzegfelületeknél volt megfigyelhető. Ezen mintákból megközelítőleg annyi dinitrogén-oxid szabadult fel, mint a legnagyobb természetes kibocsátóból, a trópusi erdők talajából.
A természetes növényzet nagyjából 90 százalékkal csökkentette a kiszabaduló gáz mennyiségét. Az adatok alapján a kutatók arra jutottak, a veszélyes kibocsátó területek az Arktisz negyedét fedhetik le. A szakértők szerint az Északi-sarkvidék jövőbeli dinitrogén-oxid felszabadulása sokban függ a nedvesség és a növényzet alakulásától. Ha a permafroszt valóban megolvad, akkor a régió jelentős üvegházhatású gázforrássá válhat.